Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Home-made Dixit + Say anything!

In jos

Home-made Dixit + Say anything! Empty Home-made Dixit + Say anything!

Mesaj  tyco Sam 18 Apr 2015, 14:45

Aparent e o moda la mine sa fac de la zero party games. De ce le-am pus impreuna pe cele 2? O sa vedeti imediat, insa intai sa prezentam componentele. Am folosit aceiasi tehnica ca la BSG - Resistance adica banda dublu adeziva folosita pentru a lipii imaginea de carton. Cartile sunt putin mai mici decat cele de dixit standard, si dintr-o greseala au iesit de 2 grosimi diferite, insa nu le mai refac, ar dura prea mult. Cartile nu au nimic pe spate. Avantajul acestei metode de fabricare este ca pot sa imi tiparesc carti noi oricand doresc....insa destula palavrageala, sa incepem, nu inainte de a prezenta jocul original: Dixit - Odyssey
Home-made Dixit + Say anything! Dixit-Odyssey
Am realizat o tabla noua de tinut scorul, lipita pe un carton mai gros...
Home-made Dixit + Say anything! Th_20150418_131338_zpsjzmgnivc
Pentru a vota am realizat 12 cerculete de vot. Fiecare are 2 ace, pentru a putea vota 2 carti in jocul cu peste 7 jucatori...
Home-made Dixit + Say anything! Th_20150418_131519_zpsojytphup
Cateva exemple de carti...
Home-made Dixit + Say anything! Th_20150418_131544_zpsyyi0cr5u
Si jetoanele pentru a tine scorul. Din pacate varianta asta nu prea functioneaza, e greu de mutat jetonul. Am sa le refac in forma 3d din fimo probabil. Pe o parte au 30, in cazul in care se depasesc 30 de puncte.
Home-made Dixit + Say anything! Th_20150418_131626_zpsvhoqaghj
Cateva dintre componente...
Home-made Dixit + Say anything! Th_20150326_200930_zpsuv2pxvzc

Iar acum sa prezint Say anything. De ce se pun impreuna? Ca pentru votare se folosesc discurile de la Dixit! Insa intai o poza cu jocul original:
Home-made Dixit + Say anything! Say-Anything-300x264

Am pus doar 2 intrebari pe o foaie si le-am tradus in romana pentru a fi inteles de toata lumea. intrebarile se iau din sacul de la Mauna Kea, pentru ca oricum e mai usor de jucat fara...insa asta e alt topic pentru mai tarziu. Revenind la joc...
Home-made Dixit + Say anything! Th_20150418_131733_zpsfq44p73c
Pentru a nota raspunsul fiecare foloseste un notepad si un pix. Avantajul este ca pastrez toate raspunsurile ca si un fel de arhiva. Pe viitor voi colora fiecare carnetel in culoarea jucatorului
Home-made Dixit + Say anything! Th_20150418_131818_zps0tkoazoo

Ambele jocuri v-or fi puse intr-o cutie, pe care am sa o realizez dintr-un dosar mare(se gaseste la Jumbo) pe care o sa lipesc ceva artwork.

Inchei cu o poza cu dixit in actiune. Din experienta cu 12 jucatori e prea plictisitor si se prelungeste prea mult, in 4 a fost parca cel mai ok pana acum...
Home-made Dixit + Say anything! Th_20150327_225746_zpsfk5j6dcv

Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum