Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Unboxing Fortune and Glory

4 participanți

In jos

Unboxing Fortune and Glory Empty Unboxing Fortune and Glory

Mesaj  tyco Mier 19 Mar 2014, 00:55

Si iata ca ieri a sosit mult asteptatul joc. Cel mai mare si cel mai scump joc din colectia mea de pana acum pot spune ca...Hai sa lasam concluziile la final. Pentru inceput, cred ca asta ar trebuii sa cante pe fundal: https://www.youtube.com/watch?v=lOL3NShi5fU
De ce? Sa incepem...

Tema jocului


Tu esti un cautator de comori pe la sfarsitul anilor 30. Trebuie sa strabati toata lumea, sa te lupti cu Nazistii si uneori chiar cu alti cautatori, pentru a ajunge la acel artefact mitic. Dar aceste artefacte nu se gasesc asa de usor. Trebuie sa iti folosesti toate abilitatile tale pentru a ajunge la ele. Cu inteligenta si uneori noroc, poti depasii orice obstacol. Daca insa nu ai grija, te poti trezii intr-o situatie aparent fara scapare...Vei reusii sa scapi sau ai sa pierzi totul? Ramane de vazut...
Tema mi se pare absolut superba, a fost principalul motiv pentru care l-am luat. Inca nu am reusit sa joc nicio partida, insa cat ce o sa apuc am sa revin cu un Gameplay. 


Unboxing si prime impresii


Sa incepem cu inceputul, adica cutia. Stiam ca e mare, insa nu ma asteptam sa fie chiar asa de mare. E imensa. Ca si comparatie, cea mai mica cutie din colectie, Elder Signs(stiu ca e putin julita, la mine daca o cutie nu prezinta semne de uzura, inseamna ca jocul nu e bun si dupa un an il dau).
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_110113_zpsee5571cb

Primul lucru ce l-am observat cat ce am dat jos folia de protectie a fost textura superba a cutiei. Mi-am zis in mintea mea, daca asa o sa fie tot restul jocului chiar am facut o afacere buna.
Cu putine emotii a cea ce urma sa vina, am deschis cutia. Am fost intampinat de un mic ghid de 4 pagini, cu o descriere a unei metode foarte rapide de aranjat si jucat, insa care mi se pare putin prea simpla si plictisitoare. Sub ea ma intampina harta lumii impaturita.
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_110234_zps1f50329b
Am scos rapid harta, fiind curios cum arata. Ma asteptam sa fie mai mare, avand in vedere dimensiunile cutiei, insa asta nu e un lucru rau, tinand cont ca spatiul necesar celorlalte piese ale jocului e destul de mare. Primul lucru ce l-am observat a fost calitatea foarte buna a hartii, avand un finish lucios, aproape ca si lemnul lacuit. Deja am inceput sa am asteptari mari de la piese...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_110349_zps3958cf29

Sub harta am dat peste manualul cu instructiuni si nelipsitele tokenuri de carton(ce ar fi un boardgame fara tokene de carton pe care sa le desfaci Smile )...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_110310_zpsec21ca39

La fel ca si harta, tokenurile sunt din carton de inalta calitate cu un finish lucios, foarte placut la atingere. Desi am avut jocuri cu mai multe tokene, acest joc se lauda cu multe piese de plastic ce au sa urmeze in curand...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_110522_zps01c921eb Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_110555_zps308e9b60 Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_113121_zps523722c4

Chiar sub manual am gasit ceva mai neobisnuit intr-un boardgame, un CD cu muzica, ce autorii recomanda sa il asculti in timp ce te joci. Am ascultat CD-ul si desi multe piese sunt reusite, tot mai bine as asculta soundtrack-ul de la Indiana Jones in loc. Din pacate acest CD creste si din pretul jocului, insa din cate am inteles e cam nelipsit in jocurile celor de la flying frog.
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_110823_zpse88e0f3d

Manualul e foarte bine structurat si ilustrat, cu exemple si imagini vii, din hartie de calitate. Cred ca doar de vreo 2 ori a trebuit sa ma intorc sa recitesc un pasaj ca nu l-am inteles.
Sub manual si tokene se afla miezul jocului. Cartonasele cu jucatori si inamici, cu statusurile si tacticile fiecaruia. Sunt realizate din acelasi material de calitate, desi as fi preferat sa fie prinse de chenar si sa le desfac eu, fiindca cel care le-a desfacut(probabil in graba ca avea multe de facut), a lasat niste bavuri destul de urate, dar s-au rezolvat cu o foarfeca mica...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_110730_zps77e028f1

Si intr-un final sa trecem la elementul principal de mecanica a jocului, ce ca in orice RPG board game sunt...cartile...multe, multe carti. Carti cu inamici, Carti cu aliati, Carti cu iteme, evenimente si multe altele...pe scurt, mult spatiu liber pe masa ca sa ai unde sa le pui pe toate(dar oricum cutia era indicatie ca aveai nevoie de un spatiu imens ca sa il joci)
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_111132_zpsac8ac2c8

Odata scoase din plasticul de impachetare, am ramas pur si simplu uimit de calitatea lor. Pot spune ca pana acum sunt cele mai bune carti pe care am pus mana. Au aproape textura de carti slevuite, din carton solid, ce se indoaie foarte greu. Imi e si mila sa le slevuiesc, pentru ca as vrea sa le simt textura. Ce pot sa spun....cartile de joc, ca si toate componentele de pana acum, sunt absolut superbe...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_111615_zps1ebf09c6

Si am lasat pe final ceva special, ceva cu ce se lauda jocul, componentele de plastic, din care el spune ca are peste 165! Foarte frumos din partea lor sa mi le puna direct in pungulite resigilabile...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_111948_zps8a06d745

Toate sunt realizate din plastic de calitate, foarte flexibil, ce desi se indoaie usor, revine la pozitia initiala rapid, astfel nu exista riscul ruperilor de parti din piese. Sa incepem cu cei 8 eroi ai jocului nostru, cautatorii de comori...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_112124_zpscf0a0dc2

Tot timpul in spatele lor, urmariti indeaproape, sunt personajele negative, reprezentate prin conducatorii nazisti si capii mafiei, ajutati de un zepelin urias...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_112237_zps2b57003a

Singura problema la piesele de plastic pe care am intalnit-o, unde am fost dezamagit, a fost la zapelin, ce fiind facut din mai multe piese datorita complexitatii lui, prezinta urme albe de la lipici, insa cum vreau sa il pictez, nu e o problema asa de grava...
Bineinteles ca acesti conducatori au nevoie si de ajutoare, o armata intreaga de nazisti si mafioti ii urmeaza incercand sa cucereasca templele antice...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_112330_zps09a99159

Intreaga colectie de soldati nazisti, mafioti si temple...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_112342_zps93b9fd0d

Intr-un final avem 2 pungi mari de plastic pline de "fortune"(galben) si de "glory" (albastru). Glory e moneda in acest joc, fiind folosita pentru a cumpara diverse obiecte ce te pot ajuta pe parcursul jocului, in vreme ce fortune sunt punctele de victorie. Desi sunt de parere ca puteau sa inlocuiasca punctele de victorie cu un scoring track si banii sa ii realizeze din plastic, chiar imi place sentimentul pe care il ai cand arunci pe masa aceste monezi si, desi au ridicat pretul jocului, personal ma bucur ca au ales aceasta varianta, aduce jocul la viata si mai mult, simti ca te lupti intr-adevar pentru ceva fizic si palpabil, nu doar un jeton pe tabla de joc.
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_112419_zps5cef8106
Toate piesele de plastic adunate la un loc...chiar sunt multe si aduc jocul la viata si mai mult... 
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_112434_zps0ac6b9b4

Si am lasat la final, probabil cea mai mare dezamagire a mea, mai ales ca sunt un mare fan a lor, si anume zarurile. Aici mi se pare ca au dorit sa scada din costuri(desi puteau si in alte locuri, iar niste zaruri bune nu cred ca ridica pretul chiar asa de mult). O calitate slaba, facute la duzina. Nu se ridica nici pe departe la calitatea zarurilor din Seasons sau Elder signs, Pana si Risk are zaruri mult mai bune! Probabil ca am sa le inlocuiesc cu altele mai bune in curand(desi au venit si ele in pungulita lor resigilabila, cea ce e frumos din partea producatorilor).
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_111845_zps6efde5ed

La final am aranjat toate componentele inapoi in cutie si le-am mai admirat inca odata inainte sa pun capacul peste ele(am pus tokenurile in pungulite mici ca sa nu se imprastie prin cutie, trebuie sa caut o metoda de a le stoca ce sa fie usor de aranjat). Insertul din plastic e destul de reusit, insa am vazut altele mult mai bune, nu e nimic special...
Unboxing Fortune and Glory Th_20140317_113810_zpsfe891849

Astept cu nerabdare prima tura de joc, sunt curios cum se comporta jocul, desi pana acum nu m-a dezamagit deloc si consider ca a fost o achiztie buna, mai ales ca la fel ca la orice RPG, poti sa iti creezi tu propriile reguli, jocul venind cu mai multe tokenuri ce sprijina acest lucru, putand sa realizezi scenarii si povesti intregi cu acest joc.


Ganduri finale si note(inainte de a juca)
Mentionez ca am sa revin cu pareri dupa ce am sa il joc insa pana acum acest joc are urmatoarele note:




Tema:9.5 din 10. Nu il are pe Indiana Jones sau cineva asemanator cu el ca si caracter. Probabil e din cauza drepturilor de copyright, insa si Elder signs avea un caracter ce semana cu Indy si ambele jocuri au loc cam in aceiasi perioada de timp. Per total o tema superba ce ma atrage foarte mult, insa aici recunosc sunt foarte subiectiv




Continut joc: 8 din 10. Aici cel mai mare punct in minus il are CD-ul ce desi inteleg ce vroia sa faca, sa ridice nivelul de atmosfera si de joc, cea ce se vede prin calitatea pieselor, parca nu isi gaseste locul pentru ca nicio piesa nu e memorabila din pacate. Nici calitatea zarurilor nu ajuta si, dupa cum am spus si mai sus, tokenele de fortune si glory puteau fi inlocuite iar in locul lor sa puna alte miniaturi. Aici DnD Legend of Drizzt are un castig in inima mea, pentru ca nu repetau aceiasi piesa de mai multe ori.




Calitate piese: 9 din 10. Scorul e tras jos de calitatea zarurilor si urmele de lipici de pe zepelin. Daca nu eram modelist probabil treceam cu vederea lipiciul, insa nu am cum sa nu ma plang de calitatea zarurilor cand sunt un mare fac a oricarui joc de presupune si zaruri. Da stiu ca sunt detalii minore si iarasi sunt obiectiv, nu e nimic ce nu poate fi reparat. Restul componentelor sunt de departe cele mai bune pe care le-am vazut pana acum intr-un joc, jos palaria!




Concluzii finale: Nota(inainte de a juca): 9(Da stiu ca nu e corect matematic, sunt iasari subiectiv si am adaugat de la mine ca sa fie 9, ca m-a impresionat totusi mult la prima vedere). 
Un joc ce ma bucur ca l-am cumparat, desi nu este o investitie usoara. Daca merita sua nu, asta cred ca depinde de la om la om. Daca iti place aventura, Indiana Jones si sa iti creezi propria lume, sa simti fiecare miscare si decizie, si suspansul la un joc, si daca esti fan a jocurilor cooperative(recunosc ca imi plac la nebunie), atunci merita fiecare banut. Completari au sa apara dupa ce am sa il joc la club sambata....sunt curios ce v-a iesii. Pana atunci...
Spor la joc!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Unboxing Fortune and Glory Empty Re: Unboxing Fortune and Glory

Mesaj  Daquinus Mier 19 Mar 2014, 09:57

Felicitari pentru achizitie. Un joc foarte interesant cu miniaturi bine realizate si tematica foarte buna. Sper sa reusim sa il jucam in toate cele trei variante posibile plus cel putin una cu un regulament marca "Tavi" Very Happy 
Imi place idea pe care se bazeaza jocul si sper ca si mecanica sa sustina foarte bine povestea. Abia astep sa il jucam.
O zi frumoasa tuturor.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Unboxing Fortune and Glory Empty Re: Unboxing Fortune and Glory

Mesaj  tyco Mier 19 Mar 2014, 12:43

Jocul poate fi jucat si in mod single player, insa nu prea am timp, nici spatiu si sincer...nu prea imi place sa ma joc singur Smile 
Cred ca o sa incercam sa jucam varianta cooperativa impotriva nazistilor, ca nu e atat de complicat, dupa ce ai citit regulamentul inca odata Smile
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Unboxing Fortune and Glory Empty Re: Unboxing Fortune and Glory

Mesaj  tyco Mier 19 Mar 2014, 13:08

Daca are lumea timp, iata episodul din fortune and glory de la tabletop...
https://www.youtube.com/watch?v=rQMuu_7jn2I
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Unboxing Fortune and Glory Empty Re: Unboxing Fortune and Glory

Mesaj  daniel M Mier 19 Mar 2014, 16:20

Felicitari pentru achizitie! Eu nu pot vedea pozele in format mare, asa ca astept sa-l vad pe viu Smile
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Unboxing Fortune and Glory Empty Re: Unboxing Fortune and Glory

Mesaj  tyco Mier 19 Mar 2014, 16:30

Da click pe ele si se maresc Smile
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Unboxing Fortune and Glory Empty Re: Unboxing Fortune and Glory

Mesaj  daniel M Mier 19 Mar 2014, 16:42

Nu merg asa, ca am dat clic..
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Unboxing Fortune and Glory Empty Re: Unboxing Fortune and Glory

Mesaj  tyco Mier 19 Mar 2014, 18:16

O sa vad cand ajung acas...mie imi merea Sad
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Unboxing Fortune and Glory Empty Re: Unboxing Fortune and Glory

Mesaj  dianadya Joi 20 Mar 2014, 11:08

Felicitari pentru jocul achizitionat. Dupa descriere pare un joc foarte interesant. Nu cred ca voi putea sa fiu prezenta sambata asta dar sper sa il mai aduci si sa am si eu sansa sa vad cum e.
dianadya
dianadya
Game Master of the year
Game Master of the year

Mesaje : 124
Data de inscriere : 08/01/2013
Varsta : 48
Localizare : Arad

Sus In jos

Unboxing Fortune and Glory Empty Re: Unboxing Fortune and Glory

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum