Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

A Game of Thrones - Care este casa ta preferata?

3 participanți

In jos

A Game of Thrones - Care este casa ta preferata? Empty A Game of Thrones - Care este casa ta preferata?

Mesaj  Daquinus Vin 18 Ian 2013, 11:46

Pentru ca in curand vom juca "A Game of Thrones" m-am gandit ca nu ar strica sa deschid un topic in care fiecare dintre cei care vor juca acest joc sa poata sa isi prezinte preferintele in privinta caselor prezente in joc, adica: Lannister, Baratheon, Stark, Martell, Greyjoy sau Tyrell.
Desigur ar fi ideal daca fiecare si-ar alege alta casa dar asta e destul de improbabil. Oricum nu strica sa stim fiecare spre ce casa din Westeros il indeamna sufletul. Very Happy

Eu mi-as dorii sa joc cu Stark, aceasta fiind casa mea preferata din diferite motive. Emblema casei este lupul, acesta fiind si animalul meu preferat. Loialitatea , onoarea si curajul care sunt principalele atribute ale acestei case imi sunt foarte dragi si mie. Din toate aceste motive, plus alte cateva, imi doresc sa joc cu Stark. Desigur ca voi juca fara probleme si cu alta casa indiferent de preferintele mele in functie de cum va fi soarta.
Cu toate ca sunt convins ca cei care vor juca cunosc foarte bine casele din Westeros si personajele voi prezenta mai jos un rezumat al casei Stark.

A Game of Thrones - Care este casa ta preferata? Casa-s10

Casa STARK

Casa Stark este principala Casă din Nord. Descendenţii săi îşi au originea în Brandon Constructorul, cel care a construit Zidul, şi în vechii Regi ai Iernii. Aceştia au domnit la Winterfell timp de mii de ani, până când Torrhen Stark a preferat să jure loialitate lui Aegon Dragonul, decât să lupte.
Blazonul său reprezintă un lup străvechi cenuşiu pe un fundal alb ca gheaţa, iar deviza sa este “Vine iarna!”.
Membri:
- Lord Eddard Stark, capul familiei.
- Soţia sa, Lady Catelyn, din Casa Tully.
- Fiul cel mare şi moştenitor, Robb Stark.
- Fiica cea mare, Sansa Stark.
- Fiica cea mică, Arya Stark.
- Fiul mai mic, Bran Stark.
- Fiul cel mai mic, Rickon Stark.
- Fiul bastard al lui Eddard, Jon Snow.
- Fratele mai mic al lui Eddard, Benjen Stark, unul dintre fraţii juraţi ai Rondului de Noapte.

Lupul străvechi este un tip de lup neobişnuit de mare şi de inteligent. Deşi este un animal mitic, se zvoneşte că ar trăi în Wolfswood, lângă Winterfell. Fraţii Juraţi ai Rondului de Noapte, care păzesc Zidul, şi veneticii de dincolo de Zid susţin că lupii străvechi se găsesc în Pădurea Bântuită de la nord de Zid. Copiii Casei Stark găsesc cinci pui de lup străvechi, pe care îi adoptă. Astfel, Robb Stark îl adoptă pe Vânt Cenuşiu, Sansa pe Lady, Arya pe Nymeria, Bran pe Vară, Rickon pe Zdreanţă, iar Nălucă este adoptat de Jon Snow.
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

A Game of Thrones - Care este casa ta preferata? Empty Re: A Game of Thrones - Care este casa ta preferata?

Mesaj  tyco Vin 18 Ian 2013, 12:55

Interesant topicul. Eu nu pot spune ca am o casa preferata, am personaje care imi plac, personaje pe care le displac, si case care nu le suport. Asa ca am sa imi prezint parerile personale fata de toate. Ca tot a inceput Cosmin cu casa Stark, sa incep si eu.
Sincer la inceput mi-a placut, insa cu cat a avansat cartea, am inceput sa ii displac din ce in ce mai mult. Robb a fost prost, si si-a meritat soarta, Caytlin, de cand nu mai e om si nu mai simte bucurie e ca si un robot, o masina(plus ca a fost inviat de zeul focului, pe care nu il suport, desi nici pe cei 7 zei nu prea ii agreez, fiind o metoda de a manipula oamenii). Cel mai mic fiu chiar nu are niciun rol, e acolo doar de forma mai mult, iar Sansa ma enerva din prima cu aerele ei de vedeta. Singurele personaje interesante, care au un arc narativ interesant si in viitor o sa auzim multe despre ele sunt Arya si Bran. Deci in concluzie, casa Stark, o casa interesanta, insa care nu imi place la fel de mult ca celorlalti.

Sa continuam cu Baratheon. Absolut nu suport casa asta. Din cauza lor a inceput tot conflicutl asta, in urma caruia toti taranii si oamenii obisnuiti au de suferit, doar ca cei de sus sa se indoape si sa nu faca nimic. Regele isi merita soarta, daca nu a vazut ce urmeaza e un prost, iar ceilalti 2 frati a lui sunt la fel de prosti. Unul e un copil ce doreste sa devina rege(si plateste pretul pentru asta) iar celalat e manipulat in prostie de vrajitoarea aia si zeul focului. In concluzie casa Baratheon e aproape pe ultimul loc in preferintele mele, insa e una si mai jos si anume....
Casa Greyjoy. Din partea mea sa fie toti omorati de celelalte case. Nu au niciun rol. Au doar o insulita mica acolo, erau niste pirati inainte ce distrugeau totul in cale si furau femei si bunuri. Singurul personaj interesant dintre toti ar fi fiica regelui sora lui Theon, pentru ca a avut puterea sa se ridice intr-o lume a barbatilor. Theon in sine, un copil ce doreste sa fie recunoscut de tatal sau si care actioneaza fara a isi da seama de implicatii. Din cauza actiunilor sale mor multi oameni! Plus nu suport de nicio culoare pestele si marea, nu am fost niciodata la mare, prefer muntele!
Sa trecem la Tyrell. Desi au culoarea mea preferata, verde, nu prea mi s-a parut ca au iesit cu ceva in evidenta. Sunt acolo doar ca fir narativ, nu tin minte sa fi facut ceva important pentru poveste. Au complotat putin cu Degetel, insa si ala mi se pare ca nu are un rol prea bine stabilit, la fel ca si eerie. Dupa parerea mea, cu ele fara ele, tot acolo era cartea.
Acuma ajungem la casele care imi plac mai mult...
Martell sunt o casa veche(si in plus cica fac cel mai bun vin deci e un plus), si e singuru loc in tot Westeros-ul unde am vazut ca se juca Cyvasse, deci sunt si pasionati de Board Games. In plus comploteaza impotriva tuturor, pentru a readuce pe tron pe Targarieni, deci ala e un plus. Desi arcele narative ce ii includ pe membrii acestei case sunt de multe ori lungi, complicate si nu prea implica restul Westeros-ului, axanduse mai mult strict pe Dorne si pe celalat continent, tot mi se pare mai interesant decat ce au de zis si facut greyjoy sau tyrell. Nu prea exista personaje care sa iasa in evidenta, in special pentru ca in aceasta casa, cam toti au acelasi gol(mici exceptii putin mai tarziu).
Si intr-un final sa ajungem la Lannisteri. Din start spun ca nu o suport pe Cersei si pe Joeffrei, o proasta si un prunc rasfatat. Nici de Clange nu imi place prea mult(dar e carte tare in joc deci se scuza...glumeam). Ala e un sadic ce omoara, fura si violeaza dupa cum il taie capu. Cainele devine putin interesant mai incolo insa nu destul cat sa imi starneasca interesul, ceilalti 2 copii a lui Cersei nu sunt foarte interesanti, avand putin de aface cu povestea, iar tywin Lannister(sau cum se scrie), tatal lui Cersei, desi e un bun strateg si personaj interesant, are cateva scapari de atentie si fixuri, si astfel o cam primeste mai incolo. Casa asta are 2 personaje interesante, care vor juca un rol destul de mare zic eu mai incolo. Si anume Jamie si piticul. Jamie devine un personaj placut, pe care il citesc cu placere de fiecare data cand apare un capitol(fata de greyjoy peste care sar). Iar piticul...ce sa mai zic de el, e absolut genial. Desi micut si desi toata lumea il ia in deradere, el se descurca si e destul de viclean sa ajunga departe, fiind de departe cel mai interesant arc narativ, asta exceptand pe cel care, din pacate, in joc nu e prezent, si care e casa mea preferata si anume...
Targaerion, casa de foc, casa dragonilor. Cei care au adus ordinea in Westeros cu multa vreme in urma si regii de drept ai tinutului, sunt curios cum va fi reintoarcerea lor. Pacat ca nu apar in joc, desi probabil sunt cei mai importanti jucatori, in jocul pentru tronul de fier. Plus au dragoni Smile

Ca o concluzie, nu suport casele greyjoy si baratheon, is ok cu tyrell si Stark, imi place de Martell si Lannister, insa preferatii mei raman Targaerion!
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

A Game of Thrones - Care este casa ta preferata? Empty Re: A Game of Thrones - Care este casa ta preferata?

Mesaj  Daquinus Vin 18 Ian 2013, 13:20

Frumoasa prezentarea si chiar daca nu sunt incantat de toate cele spuse de tine (referitor la Stark desigur Very Happy ) trebuie sa fiu de acord cu tine in privinta casei Targaryen. Am si o mica veste, cred eu buna, a aparut o extensie la jocul "A Game of Thrones" care chiar daca nu introduce inca casa Targaryen in joc, pregateste totusi terenul pentru ea. Extensia se numeste: A DANCE WITH DRAGONS. Este prima extensie a jocului si acest nou scenariu introduce intriga jocului de pe vremea Dragonilor. Contine 42 de carti noi pentru toate Casele si un setup care prezinta noile pozitii ale Caselor din Westeros.
Poate ca in curand va aparea o extensie care sa introduca inclusiv casa Targaryen printre casele ce se vor putea juca. Pana atunci felicitari si astept totusi sa alegi una dintre casele ce se pot juca.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

A Game of Thrones - Care este casa ta preferata? Empty Re: A Game of Thrones - Care este casa ta preferata?

Mesaj  daniel M Vin 18 Ian 2013, 13:58

Pentru ca nu am citit cartile ,astfel ca nu pot avea o privire de ansamblu asupra tuturor caselor, o sa-mi aleg casa Lannister(desi nu il pot suporta pe mucosul de Joeffrey si pe maicasa, in schimb Tywin imi place pentru ca este cel mai inteligent personaj in opinia mea, care prin cunostintele sale si arta de a manipula pe ceilalti reuseste mereu sa fie cu un pas inaintea lor si sa le anticipeze actiunile)
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

A Game of Thrones - Care este casa ta preferata? Empty Re: A Game of Thrones - Care este casa ta preferata?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum