Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Special Games session(Iulie 18, 2013)

5 participanți

In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  Daquinus Mier 17 Iul 2013, 13:32

Special Games session(Iulie 18, 2013) Elipse12

Status: Registration open
Locatie: Iustin Marsieu Nr.28
Ora: 18.30 - 00.00
Scopul:Training session
Locuri: 8+

Jocuri propuse:

1. Eclipse  
 

INSCRISI:

1. Daniel
2. Cosmin
3. Iulian(maybe)
4. Ana(maybe)
5. Diana
6.
7.
8.

Va fi o sesiune speciala de training pentru
"Eclipse". Sesiunea se va incheia in jurul orei 00.00.
Pe langa jocul anuntat se mai pot juca celalalte jocuri aflate permanent la Club. Lista este aici
Va rog sa va anuntati prezenta pana joi ora 17.00 cel tarziu.
Va multumesc si va asteptam.

Cu simpatie si respect, Cosmin


IMPORTANT
Am rugamintea ca la aceasta sesiune sa nu se consume bauturi alcoolice
Va multumesc.


Ultima editare efectuata de catre Daquinus in Vin 19 Iul 2013, 10:22, editata de 1 ori
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Re: Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  dianadya Mier 17 Iul 2013, 20:41

Din pacate eu nu pot sa fiu prezenta dar va doresc distractie placuta.
dianadya
dianadya
Game Master of the year
Game Master of the year

Mesaje : 124
Data de inscriere : 08/01/2013
Varsta : 48
Localizare : Arad

Sus In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Re: Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  Daquinus Vin 19 Iul 2013, 10:35

Cu toate ca prezenta a fost minima la aceasta sesiune de antrenament jocul propus s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele. "Eclipse" este un joc cu mult potential si abia astept sa il joc cu mai multi jucatori. Inceputul a fost mai complicat un pic dar odata ce te prinzi de mecanica jocului(foarte asemanatoare cu ceea de la "Terra Mistyca") totul merge perfect. De la bun inceput am decis sa ma axez pe dezvoltarea navelor de lupta si cred ca asta mi-a adus in cele din urma victoria. Cateva lupte castigate impotriva unor rase extratereste mi-au adus puncte de prestigiu si noi sectoare de colonizat. Din pacate jocul are doar noua ture si efectiv nu am avut nici Daniel nici eu timpul necesar sa dezvoltam tot ce doream. Mai sunt de studiat anumite aspecte ale jocului dar sunt convins ca jocul va prinde.
Ii multumesc lui Daniel pentru oportunitatea de a juca impreuna acest joc si sper ca la o viitoare sesiune sa reusim sa il jucam la capacitate maxima.
O zi frumoasa tuturor.

Cu simpatie si respect, Cosmin


P.S. Am jucat si cateva partide de "Magic" impreuna cu Diana si deck-ul ei "infect"Very Happy asa ca o avanpremiera la ce va fi astazi. Atat deck-ul ei cat si cele ale lui Daniel s-au dovedit a fi foarte bine construite si vor face multe probleme adversarilor.
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Re: Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  daniel M Vin 19 Iul 2013, 11:43

Si mie mi-a placut Eclipse, cu toate ca l-am jucat mai pe graba si fara sa cunosc toate maruntisurile legate de reguli, lucru care nu prea imi place; dar important este ca la o viitoare lectura a regulilor, aceste nelamuriri cred ca se vor limpezi. In 4 sau 5 cu siguranta va fi o experienta frumoasa.
Si eu va multumesc ca v-ati facut timp sa jucam Smile
Interesant faptul ca astazi, cred ca toate deck-urile aruncate in lupta vor contine verde...
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Re: Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  tyco Sam 20 Iul 2013, 01:09

Vreau neaparat sa joc si eu o tura de Eclipse, sper ca saptamana viitoare sunt in Arad si vin la jocuri, daca nu sunt liber eu sau Dani, sigur candva ne prindem sa fim amandoi in Arad, eu in principiu vara asta nu mai plec si chiar vreau sa il joc...mi s-au parut interesante piesele...de asemenea nu m-as supara sa joc un Glory to Rome, ce mi-a placut mult si nu am jucat demult. Eu propun pentru sesiunea urmatoare cand particip(banuiesc ca saptamana asta ce urmeaza, daca apare ceva si nu particip anunt), un joc ce tocmai l-am cumparat din Cluj si maine am sa il joc prima oara cu cei din Savarsin, insa dupa cele zise de Dani, si recenziile de pe net, m-a convins sa il cumpar...
Asa ca, cu cea mai proxima ocazie cand sunt in Arad, propun la Board games o sesiune de Seasons! Sunt curios cum e...pare foarte interesant, revin maine seara cu detalii dupa ce l-am jucat!
PS: nu m-am abtinut si l-am desfacut fara sa fac poze, insa cand ajung aas am sa fac o scurta prezentare a pieselor si am sa o pun la unbixing....ce pot spune e ca zarurile din acest joc m-au fascinat din start, de cand l-am deschis de prima data(si stiti ca am o chestie cu zarurile Smile )
Sa ne auzim cu bine!
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Re: Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  daniel M Sam 20 Iul 2013, 01:47

Felicitari pentru achizitie! Sunt sigur ca o sa-ti placa mult; e un joc foarte bun.
Cat despre Eclipse, sper sa reusim o partida, dar slabe sanse sambata; oricum, vedem
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Re: Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  tyco Sam 20 Iul 2013, 02:03

Multuesc! Aveam de ales intre el si Arkham horror, care totusi mi se pare prea complicat, poate o sa apara candva pe lista mea...Imi plac zarurile mari la Seasons...tot mi se pare pretul putin cam ridicat pentru ce piese ofera, insa daca gameplay-ul o sa fie bun, se scuze...avand in vedere ca sti si tu jocul si chiar e pe whishlist-ul tau, cand esti si tu si eu prin Arad(ca sigur ne intalnim candva), deja stabilim sesiunea de jocuri pe Seasons, Eclipse si GtR.
In alta ordine de idei...si stiu ca poluez deja subiectul insa daca aici a aparut scriu aici....dupa discutii cu tipul de la magazinul din CJ(Red Goblin)...app multumesc Cosmin pt adresa...el a spus ca Camelot e un joc f greu si cu greu il bati...deci probabil noi am gresit cu ceva...nu stiu cu ce, insa am avut parerea asta si inainte sa imi szica el...ca prea usor ii bateam...ma rog...sper weekendul asta sa fiu in arad, ne vedem si jucam si un Seasons...si astept cu nerabdare un Eclipse..
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Re: Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  Daquinus Sam 20 Iul 2013, 09:44

Eu credeam ca iti vei lua "Arkham horror" dar m-am inselat.Very Happy Felicitari pentru noua achizitie si astept cateva poze de la deschiderea lui. In legatura cu "Shadows over Camelot" tipul avea dreptate pe jumate, (noi suntem mai inteligenti decat cei de la Cluj)Very Happy e destul de greu cand joci cu un tradator, toate aspectele jocului se schimba radical. Cum noi am jucat doar in varianta "soft" e normal sa ne fi parut jocul usor. Cu tradator sau cu posibilitatea ca el sa existe nimeni nu isi mai permite sa puna cu atata usurinta catapulte si fiecare decizie luata e privita cu suspiciune. Cum modalitatea de a ceda viata a fost de asemenea abuzata de noi am crezut ca e usor sa batem jocul dar cand un tradator poate face multe necazuri nimeni nu va mai risca sa aiba mai putin de 2 viata. Deci avea dreptate omul.
Acum astept sa jucam in 5-7 playeri si atunci o sa fie experienta maxima.
O zi frumoasa tuturor.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Re: Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  tzutzy Mar 30 Iul 2013, 02:33

Ati jucat cu rasele de extraterestrii sau cu oamenii?

Nici eu din pacate n-am jucat decit 2 partide in 4 jucatori, restul au fost partide de 2 sau 3 jucatori. Probabil 6 e cam mult dar 4 sau 5 cred ca e destul de balansat. (de la 4 jucatori in sus se introduc regulile cu ambasadorii/aliantele).

tzutzy
Apprentice

Mesaje : 17
Data de inscriere : 16/06/2013
Localizare : Australia

Sus In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Re: Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  daniel M Mar 30 Iul 2013, 03:37

Am jucat cu oamenii (asa recomanda si regulamentul) ,dar din pacate doar in 2 si fara a avea clarificate foarte bine regulile; astept o partida in 4 sau 5, dar si eu sunt de parere ca in 6 e prea mult, iar in 2 e putina interactiune,nu e la fel de interesant .
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Special Games session(Iulie 18, 2013) Empty Re: Special Games session(Iulie 18, 2013)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum