Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Multiplayer rules

In jos

Multiplayer rules Empty Multiplayer rules

Mesaj  tyco Vin 08 Feb 2013, 13:40

Hai ca am tot discutat despre asta, si cum tot eu sunt maestrul regulilor, dice sa nu imi bag putin nasul si aici Very Happy
Din ce am gasit pe net, in principal multiplayer se refera la 3 sau 4 jucatori. In varianta de 4 jucatori se poate juca si pe echipe.
Nu exista reguli oficiale complete pentru niciun stil, insa exista o sectiune in mtg guidebook dedicat jocurilor multiplayer, unde specifica clar ca se pot folosi oricare din urmatoarele reguli. Ele se gasesc aici, la sectiunea multiplayer!
Sa incepem insa cu cele de 3 jucatori, unde am gasit 2 variante folosite in mare: free for all si Vanatorul/vanatul, reguli ce se aplica si daca joaca X jucatori. Ar fi interesant de incercat odata sa jucam asa!
Free for all e cea ce zice. Poti ataca in tura ta pe cine vrei tu de la masa. Probabil ca se fac aliante si o fi ceva gen agot. Martell power! Smile
Vanatorul/vanaul e simplu. Tu il ataci pe jucatorul din stanga ta, deci esti atacat de jucatorul din dreapta ta. Scopul este sa iti omori jucatorul din stanga inainte sa mori tu. Te poti apara cu creaturile ca si pana acum.
Acum sunt o multitudine de reguli si variante pentru team/single multiplayer games. Exista limited reach, unde nu poti sa ataci decat jucatori aflati la X scaune distanta de tine, In general la primul mulligans tragi tot 7 carti si uneori nu ai handicapul de inceput ca nu poti trage o carte. Exista chiar si o regula care elimina summoning sicknes complet! Depinde de jucatori ce varianta vor sa foloseasca. Am sa incerc sa fac si eu o varianta a mea(normal ca doara tre sa imi mentin titlul de maestru a regulilor), si o sa o testam cu proxima ocazie(dupa ce imi vine si mie deck-ul).
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum