Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Modificari reguli liga

3 participanți

In jos

Sunteti de acord cu aceasta modificare?

Modificari reguli liga I_vote_lcap0%Modificari reguli liga I_vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Modificari reguli liga I_vote_lcap50%Modificari reguli liga I_vote_rcap 50% 
[ 1 ]
Modificari reguli liga I_vote_lcap50%Modificari reguli liga I_vote_rcap 50% 
[ 1 ]
 
Total voturi : 2
 
 

Modificari reguli liga Empty Modificari reguli liga

Mesaj  tyco Dum 29 Sept 2013, 16:56

Pentru ca e prima noastra liga, sunt multe lucruri ce nu le-am facut cum trebuie. Primul lucru a fost introducerea acelor achievmenturi. Sunt o idee buna, insa eu zic sa le pastram doar in partide casual, ca sa aduca si ele ceva puncte planeswalker.
Acum vine a 2a problema, ce e legata de numarul prea mare de meciuri ce se disputa intr-o runda. Nu ne-am obisnuit inca cu ideea ca suntem din ce in ce mai multi, si nu putem sa jucam fiecare cu fiecare, ar dura prea mult. Varianta ideala e fiecare are 5 meciuri ce se aleg random, cea ce mi se pare cel mai ok. Dupa terminarea lor se poate juca casual sau friday night magic.
Problema e ca am inceput deja pe sistemul asta, eu zic sa il terminam tot asa, si de la urmatoarea liga facem randomized. suntem 10 persoane in liga, asta inseamna ca intr-o runda o persoana joaca 9 meciuri. Propunerea mea e foarte simpla. O runda sa nu dureze 1 saptamana ci 2. Adica, stabilim de acum cate runde o sa dureze liga. Eu zic ca 10 runde in total in liga e ok, e si numar frumos. Am jucat deja 4 runde, deci ar mai venii inca 6. Numai bine cu o runda la 2 saptamani terminam in decembrie. 
Daca cineva si-a terminat toate meciurile dintr-o runda, si nu poate sa joace nici restantele cu alti jucatori(lipseste adversarul), si nu a jucat macar 4 meciuri in acea vineri, el poate trece la meciurile din runda urmatoare. 
Nu stiu cum sa explic mai bine, sper ca ati inteles. Astept si alte propuneri si idei, insa eu sunt de parere ca trebuie redus numarul meciurilor la 4-5 pe sesiune, ca sunt prea multe 9!
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Modificari reguli liga Empty Re: Modificari reguli liga

Mesaj  daniel M Lun 30 Sept 2013, 00:55

Eu sunt de acord cu 5 meciuri random, dar nu as mai merge iar pe liga, ci as prefera sa se joace turnee; cine vine si joaca , bine, cine nu, iarasi bine; si asa nu mai avem batai de cap cu restante si cu alte neplaceri care s-au vazut la sistemul liga.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Modificari reguli liga Empty Re: Modificari reguli liga

Mesaj  Daquinus Lun 30 Sept 2013, 11:16

Din pacate fiind incepatori in organizarea unor eventuri au aparut si mici probleme inerente. La viitoarea Liga fiind acum in cunostinta de cauza vom putea implementa sistemul cu cinci runde random exact cum se joaca la evenimente MTG, in acest fel vom limita numarul de partide jucate pe seara si se va ajunge la un timp mai redus la sesiuni. Pentru a putea continua totusi aceasta Liga inceputa, cu toate problemele ei, cred ca ar fi mai bine sa se joace fiecare cu fiecare ca si pana acum cu amendamentul ca meciurile restante atat din sesiunile trecute cat si din viitoare sa se joace toate incepand din luna Noiembrie si pana la sfarsitul anului. Asa nu vom mai aglomera sesiunile cu meciuri restante si nu vom ingreuna clasamentul. La sesiunile de Liga se va juca exact ca la Turneu si premierea se va face la finalul turneului. Pentru a nu mai exista momente in care unii pleaca si alti raman si joaca facand puncte turneul se va incheia la ora 12 noaptea, se vor mai putea juca partide si dupa aceasta ora dar inafara Ligii deci casual. La 12 noaptea se vor sista toate partidele din Liga si se va face clasamentul pentru aceasta sesiune se vor deschide 1-2 boostere in functie de numerul de participanti.
Se vor mai juca 4 runde in Liga in 04.10, 11.10, 18.10 si 25.10 apoi in luna Noiembrie si Decembrie se vor juca 6 runde pentru restante iar in data de 27 Decembrie va fi o runda finala si premierea.
Cred ca sistemul propus va multumii pe toata lumea si va mai elibera din tensiunea acumulata pe acest subiect. Jocul conteaza in primul si primul rand.
O zi frumoasa tuturor.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Modificari reguli liga Empty Re: Modificari reguli liga

Mesaj  tyco Mar 01 Oct 2013, 01:43

Mi se parea ok modificarea propusa de Cosmin, oricum in viitor v-a iesii mult mai bine orice liga organizata de noi. Eu zic ca de 2 ori pe an se poate organiza una, asa de distractie, pentru ca mie personal(la fel cum am spus si la subiectul legat de DnD), imi place dezvoltarea pe un timp mai indelungat, nu doar pe moment (plus vezi numarul de jucatori prezenti cand era seara normala, vs una de liga) Smile
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Modificari reguli liga Empty Re: Modificari reguli liga

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum