Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Clarificari reguli A game of thrones

3 participanți

In jos

Clarificari reguli A game of thrones Empty Clarificari reguli A game of thrones

Mesaj  daniel M Mier 23 Ian 2013, 04:20

Dupa ce m-am uitat putin peste regulament,mi-am dat seama ca am mai gresit undeva si este important: comenzile de mars se rezolva cate unul/ jucator in ordinea de joc, iar in momentul in care intri intr-un teritoriu care contine unitati inamice, incepe imediat lupta ( astfel ca nu se asteapta pana se fac toate mutarile-asa nu o sa mai intalnim situatii cand vin 3 armate in acelasi loc ) ,abia dupa terminarea ei urmand sa isi rezolve si ceilalti comenzile de mars. Aceste precizari apar la pagina 15 daca bine imi amintesc, la rezolvarea comenzilor de mars.


Un alt aspect important este acela in care este scris ca niciun jucator nu trebuie sa faca nicio comanda de mars, retragere sau altceva care sa il puna in posibilitatea de a depasi numarul de unitati permis de pista de provizii ( ex: un jucator nu-si va putea muta 2 infanteristi intr-un teritoriu care contine alti 2, astfel ajungand la o armata de 4, daca nu are o pozitie pe pista de provizii care sa-i permita sa aiba acea armata ).

Acestea sunt doua aspecte foarte importante consider eu, care pot schimba mult mersul jocului.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Clarificari reguli A game of thrones Empty Re: Clarificari reguli A game of thrones

Mesaj  tyco Mier 23 Ian 2013, 10:28

Aia cu mai putin decat are pe pista cam schimba prea mult, cel putin eu zic sa o lasam pe aia, ca atunci devine plictisitor si se pierde din strategie, cel putin dupa cate vad eu Smile
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Clarificari reguli A game of thrones Empty Re: Clarificari reguli A game of thrones

Mesaj  daniel M Mier 23 Ian 2013, 11:31

Eu zic ca tocmai asta contribuie la strategie; cum sa faci sa nu depasesti numarul permis ; eu as zice sa-i dam o incercare , sa vedem cum se joaca asa; pana la urma regula asta ii afecteaza pe toti. Asa o sa se evite situatiile cand cineva vine cu 7 armate peste tine; pana la urma este si logic, daca nu ai destule provizii, cum poti sa tii o armata numeroasa care sa mai fie si eficienta fara provizii. Acuma cum considera fiecare
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Clarificari reguli A game of thrones Empty Re: Clarificari reguli A game of thrones

Mesaj  Daquinus Mier 23 Ian 2013, 11:39

Asa este corect. Oricum se vor putea aloca comenzi de sprijin si atunci un atac sau o aparare vor avea in principiu un numar mai mare de unitati fara ca acestea(unitatile de sprijin) sa se deplaseze in teritoriul respectiv si sa mareasca numarul unitatilor dintr-un teritoriu. Nu cred ca va afecta foarte mult jocul sau strategia jucatorilor, cred ca e mai aproape de realitate asa si mult mai corect.
De asemenea am mai gresit la ceva. Nici un jucator nu se poate folosi de comanda data de un alt jucator chiar daca sunt aliati si ii este permis acest lucru. Imi asum aceasta eroare, citisem unitati si comenzi prietenoase in regulament si am confundat cu unitatile aliate, dar se pare ca termenul se refera la unitatile propri.
Indiferent de schimbari jocul va ramane foarte atractiv si plin de suspans. Propun ca la urmatorul joc sa introducem si cartile cu soarta bataliei, acestea introducand o doza de incertitudine si realism in cadrul unei batalii.
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Clarificari reguli A game of thrones Empty Re: Clarificari reguli A game of thrones

Mesaj  tyco Mier 23 Ian 2013, 11:43

Sincer mie mi s-a cam dus interesul pentru joc cu schimbarile astea. Adica nu mai pot avea loc rasturnari de situatie gen sudul merge in nord si invers, ca nu mai pot marsaluii pe teritoriul aliatului. Imi placea ca mergeai cu ditamai armata pe el si culmea, pierdeai(sa intamplat si in carte). Cu toate completarile astea, cel putin pentru mine, jocul a devenit mult mai neinteresant din pacate Sad
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Clarificari reguli A game of thrones Empty Re: Clarificari reguli A game of thrones

Mesaj  Daquinus Mier 23 Ian 2013, 11:52

Se poate si acum sa deplasezi unitati din nord in sud si invers folosind transportul naval. Nu cred ca daca nu se mai poti arunca in lupta 12 unitati impotriva a 3 e asa o mare schimbare, nici unul dintre jucatori nu va mai avea armate imense de peste 5 unitati, deci in principiu s-au redus trupele pentru toata lumea, singura diferenta fiind raportul dintre numarul de atunci si numarul de acum. Dar acesta se pastreaza chiar daca din punct de vedere fizic si vizual nu vor mai fiatatea unitati pe harta. Se vor putea da comenzi de sprijin si in acest fel puterea efectiva a unui atac sau in anumite cazuri a unei aparari, sa poatea fi mai mare. Trebuie sa respectam regulamentul. Vom vedea cum este si in cazul in care nu merge treaba vom face un regulament al Clubului pentru acest joc. Bineinteles va trebui ca indiferent de regulamentul dupa care se va juca, toti sa fie de acord cu el si mai ales sa fie lege pentru toti.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Clarificari reguli A game of thrones Empty Re: Clarificari reguli A game of thrones

Mesaj  daniel M Mier 23 Ian 2013, 12:04

Mie unul imi place sa joc dupa regulament; orice joc nu este scos pana nu trece prin sute de teste, iar in urma lor, regulile sunt schimbate, adaugate tocmai pentru a il echilibra. Regula cu comanda de mars iarasi este logica; totusi e vorba de o zona intinsa pe sute de km; cum sa te folosesti de jetonul altuia si sa ajungi din nord pana-n sud doar intr-o tura? Eu zic ca toate aceste lucruri pe care le-am descoperit nu fac decat sa echilibreze jocul si sa se evite situatiile de genul celor in care un jucator va avea o armata imensa. sunt de acord si cu introducerea cartilor de batalie; vor aduce un pic de noroc in lupta, vom putea avea batalii castigate de o armata inferioara numeric .
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Clarificari reguli A game of thrones Empty Re: Clarificari reguli A game of thrones

Mesaj  daniel M Mier 23 Ian 2013, 12:08

Astfel,pentru a dispune de o armata numeroasa,va trebui sa cuceresti teritorii bogate, si sa le mentii pana la cartea provizii, abia apoi putand dispune de ele
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Clarificari reguli A game of thrones Empty Re: Clarificari reguli A game of thrones

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum