Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

4 participanți

In jos

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici) Empty Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

Mesaj  daniel M Dum 09 Dec 2012, 11:36

Vassal este un program cu ajutorul caruia poti juca aproape orice joc din cele mai cunoscute si apreciate jocuri
; pentru a putea juca, trebuie descarcat programul de aici , iar modulurile de joc se pot descarca de aici .
Mai departe,se deschide vassal engine si se incarca modulul jocului.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici) Empty Re: Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

Mesaj  Daquinus Dum 09 Dec 2012, 21:03

Foarte interesant programul. L-am descarcat si instalat deja. Dupa cate am observat are module pentru majoritatea jocurilor aparute deci va fi de un real ajutor. Am testat deja No Retreat.
Multumesc pentru link-uri.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici) Empty Re: Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

Mesaj  daniel M Dum 09 Dec 2012, 21:10

Si eu am scos No retreat si o sa mai scot si altele. Ai jucat singur sau ai gasit pe cineva?Saptamana asta poate reusim sa jucam de la distanta si daca macar o ora pe zi si salvam ca sa putem continua; si asa o sa ne invatam bine inainte de marea campanie ( oricum nu se compara cu un joc pe viu, cand atingi piesele, vezi altfel totul, dar e foarte bun si de folos cand esti la distanta ) . M am prins acuma si de faza cu VP urile.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici) Empty Re: Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

Mesaj  Daquinus Dum 09 Dec 2012, 21:19

Nu am gasit pe nimeni on sau dispus sa joace, putem stabili o zi cand sa intram si sa ne antrenam. Oricum e o alternativa foarte utila mai ales in cazul jocurior neincercate pana acum.
O seara frumoasa sa ai.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici) Empty Re: Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

Mesaj  daniel M Dum 09 Dec 2012, 21:22

Pai vorbim zilele astea si jucam; da , e foarte bun pentru a vedea setupul initial la un joc nou, cum trebuie sa fie asezate piesele ,sau alte lucruri ce sunt de ajutor atunci cand vrei sa inveti un joc nou.
O seara frumoasa
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici) Empty Re: Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

Mesaj  tzutzy Mar 30 Iul 2013, 02:48

Am incercat si eu Vassal in trecut, am jucat o partida de Eclipse (in 2 jucatori).
Dureaza un pic pina de obisnuiesti cu interfata fiecarui modul.

Pina la urma am cam renuntat si prefer sesiunile 'live' de jocuri.

Singurul joc online care ma mai joc e Tichu, pe BSW (www.brettspielwelt.com) si eventual Haggis (care e tot un fel de Tichu) pe Boardgames Arena.

tzutzy
Apprentice

Mesaje : 17
Data de inscriere : 16/06/2013
Localizare : Australia

Sus In jos

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici) Empty Re: Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

Mesaj  daniel M Mar 30 Iul 2013, 03:35

Nici eu nu am jucat nicio partida pe vassal, l-am instalat in special pentru No retreat: the russian front! dar n-am reusit sa ma joc; pe bgarena mai joc troyes, puerto rico,seasons,dar rar; nu se compara un joc jucat fata in fata cu unul pe net, dar e si asta o alternativa atunci cand nu ai cu cine juca
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici) Empty Re: Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

Mesaj  Darkilian Mar 30 Iul 2013, 13:37

Este si Warhammer 40k si Apocalypse pentru vassal. Am jucat si cu altii.....dar cand nu stii foarte bine regulile, stai foarte mult sa clarifici anumite aspecte mai deosebite. Ca sa joci cu Vassal cel mai bine este sa ai o conferinta pe Skype cu toti jucatorii implicati in meciul tau. Un meci de tabletop de W40k normal tine cam 2 ore maximum (cu pauze si clarificari de reguli), pe cand cu Vassal ajungi cam la 3/ 3 ore si jumatate daca nu ai Skype si regulile in fata.

Respect, Ovidiu
Darkilian
Darkilian
Paladine

Mesaje : 112
Data de inscriere : 08/07/2013
Varsta : 31
Localizare : Arad

http://darkilianraven.deviantart.com/

Sus In jos

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici) Empty Re: Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

Mesaj  daniel M Mar 30 Iul 2013, 16:36

Da,pe vassal fara sa cunosti regulile jocului nu are rost sa te apuci pentru ca nu e ca pe bgamearena sau yucata unde calculatorul nu te lasa sa faci mutari ilegale.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici) Empty Re: Vassal engine - alternativa unui jucator atunci cand nu are partener/i de joc(fizici)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum