Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Board games session(August 24, 2013)

3 participanți

In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  Daquinus Sam 24 Aug 2013, 01:16

Board games session(August 24, 2013) 61sthe10Board games session(August 24, 2013) Titus_10Board games session(August 24, 2013) Defaul10

Status: Registration open
Locatie: Iustin Marsieu Nr.28
Ora: 18.00 - 00.00
Scopul: Gaming session
Locuri: 8+

Jocuri propuse:

1. Dungeons & Dragons  
2. Glory to Rome  
3. Shadows over Camelot

INSCRISI:

1. Daniel
2. Octavian
3. Cosmin
4. Diana
5.
6.
7.
8.

Va fi o sesiune de gaming pentru
"Dungeons & Dragons", "Glory to Rome" si "Shadows over Camelot". Sesiunea se va incheia in jurul orei 00.00.
Pe langa cele 3 jocuri anuntate se mai pot juca celalalte jocuri aflate permanent la Club. Lista este aici
Va rog sa va anuntati prezenta pana sambata ora 16.00 cel tarziu.
Va multumesc si va asteptam.

Cu simpatie si respect, Cosmin


IMPORTANT
Am rugamintea ca la aceasta sesiune sa nu se consume bauturi alcoolice
Va multumesc.


Ultima editare efectuata de catre Daquinus in Mar 10 Sept 2013, 11:22, editata de 2 ori
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Re: Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  daniel M Sam 24 Aug 2013, 01:54

O sa vin maine
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Re: Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  tyco Sam 24 Aug 2013, 02:50

Azi nu am mai ajuns, din varii motive, insa maine vin, pentru un GtR si eventual si un DnD.
Si amu vine intrebarea ce DnD. E chiar castle ravenloft din poza, DnD clasic cu dungeon master, sau....se vede ca am lipsit in ultima vreme, deh e vara...insa revin in forta de saptamana viitoare ca incep lucrul si nu prea mai imi permit sa plec Very Happy
Oricum maine count me in...ca toate jocurile imi plac. Nu stiu cat o sa stau, insa o sa fiu prezent Smile
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Re: Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  daniel M Sam 24 Aug 2013, 02:57

Nu e niciun Dnd, a fost o neintelegere, e vorba de Lords of Waterdeep, i-am spus eu gresit lui Cosmin despre ce e vorba. Adu maine si Seasons, poate jucam o partida.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Re: Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  tyco Sam 24 Aug 2013, 03:17

Ok vin si cu seasons, ca nu l-am mai jucat demult!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Re: Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  tyco Lun 26 Aug 2013, 13:07

Aparent ne-am sincronizat foarte bine cu cei de la table top, iata ultimul episod...
https://www.youtube.com/watch?v=D7DvEIfrP84
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Re: Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  daniel M Lun 26 Aug 2013, 13:48

Foarte faine episoadele lor
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Re: Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  Daquinus Lun 26 Aug 2013, 18:47

Cu toate ca m-am inselat putin asupra jocului propus pana la urma am jucat "Lord's of Waterdeep" un joc bazat tot pe universul DnD. Sesiunea a inceput cu o partida de "Seasons" la care eu cel putin nu am reusit sa ma integrez foarte bine din varii motive. A fost totusi o partida foarte disputata si pana la sfarsit nu s-a cunoscut sigur cine va fi castigatorul.

Clasamentul la "Seasons":
Locul 1 Daniel - 159 puncte
Locul 2 Octavian - 148 puncte
Locul 3 Diana - 117 puncte
Locul 4 Cosmin - 17 puncte

Al doilea joc din cadrul sesiuni a fost "Lord's of Waterdeep", un joc care chiar daca este un "eurogame" mi-a placut foarte mult. Cu o mecanica simpla si questuri complexe mi-a cucerit atentia destul de repede si e deja pe lista mea de viitoare achizitii. Cum nu am fost singurul impresionat de joc s-au jucat 2 partide foarte frumoase si interesante.

Clasamentul la "Lord's Waterdeep":
Prima partida
Locul 1 Cosmin - 152 puncte
Locul 2 Octavian - 144 puncte
Locul 3 Daniel - 123 puncte
A doua partida
Locul 1 Octavian - 197 puncte
Locul 2 Daniel - 189 puncte
Locul 3 Cosmin - 184 puncte
Dupa cum se observa a doua partida a fost mai disputata iar departajarea s-a facut la punctaj destul de strans.
Al treilea joc a fost "Glory to Rome", pentru ca ne cam trecuse somnul si aveam chef sa reconstruim Roma din propria cenusa. Cum toti jucatori eram "veterani" ai jocului am reusit ca dupa o scurta readucere aminte totul sa decurga destul de rapid. Din pacate am stat foarte prost la capitolul resurse si deabia spre final am reusit sa deblocam cat de cat constructile. Cu toate acestea a fost un joc minunat iar rezultatele finale cred ca spun totul depre "incrancenarea" cu care s-a jucat.Very Happy 

Clasamentul la "Glory to Rome":
Locul 1 Octavian - 21 puncte
Locul 2 Cosmin - 21 puncte
Locul 3 Daniel - 17 puncte
Felicitari tuturor participantilor.
In ciuda faptului ca mie nu imi place jocul "Seasons" trebuie sa recunosc ca este un joc foarte interesant si cu multe posibilitati ascunse. Sper ca la o viitoare partida sa reusesc sa trec peste prejudecatile mele.
O seara frumoasa tuturor.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Re: Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  daniel M Lun 26 Aug 2013, 19:02

O sesiune reusita si cu partide frumoase; Lords of Waterdeep a prins foarte bine, ne-a placut tuturor,astfel ca am vrut sa mai jucam o partida si probabil mai urma si a 3 a daca nu era deja in jur de ora 1. Seasons aveam chef sa-l joc ca nu l-am mai jucat de mult; cu toate astea, 4 cred ca este un numar cam mare de jucatori la Seasons si il face cam incet si cu prea multe lucruri de care trebuie sa tii cont; in 2 sau 3 jucatori merge perfect insa. Da, la Glory to Rome am cam dus lipsa de materiale pana spre final cand daca mai apucam sa joc o tura aveam sanse sa mai adun cateva puncte. In concluzie, au fost niste partide disputate si foarte stranse.
Felicitari participantilor!
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Re: Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  tyco Lun 26 Aug 2013, 20:10

Nici eu nu am mai jucat demult Seasons, e destul de complicat de jucat pana te obisnuiesti cu el si cu cartile. Oricum un joc bun ce are un loc bun la mine in colectie. 
Lords of waterdeep e un eurogame foarte interesant ce mi-a placut mult, si prin faptul ca nu dureaza asa de mult. Sincer prin mecanica lui mi-a adus aminte foarte mult de keyflower, un eurogame tot la fel, relativ scurt, la care trebuie sa cumpari cladiri si sa gandesti strategii si unde poti folosii si cladirile oponentului. joc ce probabil o sa fie urmatorul pe lista mea de shopping.
Ca de obicei, GtR a fost un joc excelent, ce trebuie sa il cumpar neaparat si eu Smile
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Board games session(August 24, 2013) Empty Re: Board games session(August 24, 2013)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum