Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Top 5 jocuri jucate

5 participanți

In jos

Top 5 jocuri jucate Empty Top 5 jocuri jucate

Mesaj  tyco Dum 04 Aug 2013, 14:03

Ca tot discutam de care e jocul preferat din club, hai sa vedem care sunt jocurile preferate ale fiecaruia(nu e obligatoriu ca un joc sa fi fost jucat la club pentru a ajunge pe lista), cu un micut comentariu explicand alegerea fiecaruia. Incep eu, le pun in ordine descrescatoare...

5. Eclipse. Desi am jucat un singur joc, m-a prins enorm de mult. Imi place ca exista totusi un element de combat, insa fata de GoT, mecanica economica e mult mai pronuntata. Probabil ca daca mai jucat cateva partide, urca si mai sus in top, insa pe moment dupa doar 1 tura de joc, are un binemeritat loc 5!

4. Glory to Rome. Nu stiu de ce, insa acest joc m-a prins inca de la prima tura. Trebuie sa gandesti mult inainte si sa iti calculezi fiecare pas. Cea mai mica greseala poate fi fatala!

3. Kingsburg. Ce pot spune mai mult...imi place sa dau cu zarurile...si imi plac euro-games-urile.

2. Terra mystica. Intre acest joc si cel de pe locul 1(care chiar nu cred ca mai trebuie mentionat ca toti il stiu), batalia a fost foarte stransa. Probabil cu timpul o sa treaca pe locul 1(daca mi-l achizitionez), insa momentan nu poate sa intreaca pe...

1. Game of Thrones... Big surprise right? Ce altceva sa mai spus, imi place universul in care e setat jocul, sunt fan a lui Martin...cu greu o sa fie detronat!

Mentiuni speciale...
cateva jocuri ce mi-au placut foarte mult, nu au ajuns pe lista din varii motive(prea putin jucate, alte jocuri de acelasi gen mult mai bune, etc) insa nu pot sa nu le mentionez si poate, in viitor, au sa intre in top: Dixit, Catan imbunatatit cu regulile mele,  Puerto Rico, Shadows over Camelot si Seasons.
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Top 5 jocuri jucate Empty Re: Top 5 jocuri jucate

Mesaj  daniel M Dum 04 Aug 2013, 14:54

Foarte greu sa aleg 5 jocuri din atatea care imi plac, dar o sa incerc:

1. Troyes Top 5 jocuri jucate Pic750583_md  este numarul 1 pentru mine de mai bine de un an si niciun joc nu a reusit sa-l detroneze. E ceva special in legatura cu el, poate are si o aura de magie in jurul lui dat fiind ca l-am luat in preajma sarbatorilor de iarna si atunci l-am jucat mult, dar asta e la partea subiectiva a motivelor pentru care este numarul 1. Sunt multe lucruri care imi plac la el: artworkul imi place la nebunie, poate si pentru ca contine mult rosu, fiind culoarea preferata. Componentele sunt superbe (zaruri colorate, carti, harta). Iar cireasa de pe tort: gameplay-ul:  jucatorii sunt niste personaje influente din orasul Troyes, incercand sa se foloseasca de armata, religie si economie pentru a respinge atacurile barbarilor, pentru a construi catedrala din Troyes si pentru a face niste combinatii castigatoare. ( sa nu se inteleaga gresit, jocul este un worker placement toata ziua,nu are nicio treaba cu luptele sau cu razboaie,acestea fiind doar niste evenimente in genul celor de la kingsburg; destul de complicat pana il prinzi, dar pentru mine e un joc special )

2. Android: Netrunner  Top 5 jocuri jucate Pic1324609_md  creat de Richard Garfield, se joaca in 2; ca si in Magic, are partea foarte importanta de deckbuilding, 7 factiuni diferite (3 corporatii si 4 runneri) , gameplay asimetric si diferit pentru cele doua tabere; am toate extensiile aparute pana acum pentru ca nu degeaba este pe locul 2.

3. The castles of Burgundy Top 5 jocuri jucate Pic1176894  deoarece si eu sunt un mare fan al eurogame-urilor, castles of burgundy este pe locul 3 in top, un eurogame pur cu mecanica de worker placement, m-a cucerit de prima oara cand l-am jucat (nu-l aveam inca) si de atunci a devenit un ''trebuie sa-l iau''.

4. A few acres of snow Top 5 jocuri jucate Pic905905_md  nu cred ca mai are nevoie de prezentari, un joc excelent,tensionant si foarte frumos.

5. Glory to rome Top 5 jocuri jucate Pic1079512_md un alt joc care nu mai are nevoie de prezentari, imi place mult faptul ca fiecare carte poate fi folosita in diferite moduri, iar strategiile posibile sunt nenumarate.

Cu toate ca 95 % dintre jocurile din colectie imi plac, astea ar fi in top 5,dar merita mentionate si probabil ca ar fi si ele in top 5 daca ar fi prins masa de joc de mai multe ori: Hannibal: rome vs carthage, Puerto Rico, No Retreat! , Eclipse, Survive, Game of Thrones


Ultima editare efectuata de catre daniel M in Dum 04 Aug 2013, 22:32, editata de 1 ori
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Top 5 jocuri jucate Empty Re: Top 5 jocuri jucate

Mesaj  tyco Dum 04 Aug 2013, 16:11

Interesante alegeri. A few acres of snow nu a aparut la mine pe lista pentru ca nu sunt un mare fan a acestui tip de joc, insa este un joc foarte bun care mi-a placut, desi nu il vad jucandu-l prea des. M-am uitat la recenzii la cele 2 eurogame-uri si ce pot spune decat... yey zaruri Smile) Am vazut si cateva mici probleme, asa fara sa le joc, chestii ce nu m-ar atrage la jocul respectiv. La burgundy nu prea mia placut artwork-ul, nu stiu de ce iar la troyes mecanica de cumparat zaruri suna ciudat. Oricum mi-ar placea sa le testez. Cum prin septembrie am in plan sa mai imi cumpar un joc, ce sigur o fi eurogame, mi-ar placea sa joc cat mai multe, sa imi fac o opinie despre ele. Desi tot terra mystica ramane pe locu 1, imi place mecanica aia prezenta si in eclipse ca income-ul depinde de tipul de cladire construit, si lungimea variabila a unei ture.
Oricum toate jocurile suna interesant, si cam asta a fost si ideea acestei liste, asa mai aflam si noi de alte jocuri noi Smile
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Top 5 jocuri jucate Empty Re: Top 5 jocuri jucate

Mesaj  Daquinus Dum 04 Aug 2013, 16:48

Pentru mine jocurile din Top 5 sunt:

1. A game of Thrones
2. A few acres of snow
3. I am Vlad
4. Survive
5. Eclipse
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Top 5 jocuri jucate Empty Re: Top 5 jocuri jucate

Mesaj  daniel M Dum 04 Aug 2013, 19:37

*Am uitat sa amintesc si de Game of thrones, care iarasi imi place mult.
@tyco zarurile la troyes reprezinta forta de munca a fiecaruia; daca ai muncitori in city hall, ai atatea zaruri galbene,daca ai la baraci,atatea zaruri rosii si asa mai departe. Zarurile le folosesti in diverse moduri, si pot fi influentate astfel ca norocul nu este prezent in joc decat in proportie de 1 % dupa mine; un jucator bun va castiga oricand in fata unuia mai putin bun. Cumperi zaruri de la ceilalti,sau mai bine zis, te folosesti de forta de munca a celorlalti platindu-le zarurile.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Top 5 jocuri jucate Empty Re: Top 5 jocuri jucate

Mesaj  tzutzy Lun 05 Aug 2013, 02:47

Si mie-mi place Troyes foarte mult. Unul dintre jocurile cumparate cind am fost in Arad a fost Ladies of Troyes (prima mare expansiune la joc). Inca n-am apucat sa joc cu 'doamnele' - in grupul nostru nu sint fani asa multi si oricum avem prea multe jocuri deja din care sa alegem cind ne intilnim Rolling Eyes 

Mie mi-e greu sa aleg top 5 pentru ca tot timpul incerc chestii noi si bineinteles ca ce-i nou sta in top dupa care incet-incet cade mai jos...
Plus ca de obicei tind sa-mi placa jocurile pe care le asimilez foarte repede si care le joc bine inca de la prima sesiune.

Daca ar fi sa aleg in momentul de fata as alege (nu neaparat intr-o anumita ordine de preferinta):
Eclipse
Terra Mystica
Tichu (care tot timpul o sa fie in top)
Castles of Burgundy
Troyes
Village
Hawaii
Agricola

Hopa ca deja am trecut de 5 Laughing 

tzutzy
Apprentice

Mesaje : 17
Data de inscriere : 16/06/2013
Localizare : Australia

Sus In jos

Top 5 jocuri jucate Empty Re: Top 5 jocuri jucate

Mesaj  dianadya Joi 08 Aug 2013, 11:45

E destul de dificil sa faci un top al jocurilor preferate mai ales ca in ultimul an am jucat destul de multe jocuri.
Preferatele mele sunt:

1. Kingsburg - Pentru ca este un joc foarte atractiv, usor si totusi complicat iar faptul ca se bazeaza destul de mult pe noroc il face intr-un anumit fel misterios. Nu stii niciodata sigur ce zaruri vor iesi.
2. I am Vlad - Cu toate ca nu sunt o fana a acestui tip de joc mi-a placut idea si realizarea lui si cum a fost o perioada in care am jucat destul de des e normal sa fie in top.
3. Carcassonne - Unul din primele jocuri intrate in colectie. Foarte easy si distractiv mai ales ca reuseam sa il bat pe Cosmin destul de des.Very Happy 
4. Magic The Gathering - Cu toate ca la inceput l-am jucat mai mult din obligatie a ajuns sa fie aproape o mica obsesie. Acum cred ca nu as rezista o saptamana fara sa il joc.
5. Survive - Nu am jucat niciodata dar am decis sa il pun in top datorita descrierilor entuziaste facute de Cosmin. Sper sa il joc curand si sa isi castige pe deplin locul in acest top.
dianadya
dianadya
Game Master of the year
Game Master of the year

Mesaje : 124
Data de inscriere : 08/01/2013
Varsta : 48
Localizare : Arad

Sus In jos

Top 5 jocuri jucate Empty Re: Top 5 jocuri jucate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum