Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Creaturi indestructibile

2 participanți

In jos

Creaturi indestructibile Empty Creaturi indestructibile

Mesaj  Minael Dum 12 Iul 2015, 21:18

Omul cat traieste invata. De exemplu eu am invatat ca am interpretat gresit cum sa omori o creatura indestructibila.
in afara de sacrificiu si exil exista optiune de a o lovi cu efect -x/-x. Sa luam erebos titan. 5/5 indestructibil dc oponentu nu are creaturi.
1) dc ii dai un -5/-5 efect sa zicem un  (-1/-1) de la ceva si un languish (-4/-4) titanul e mort. No brainer.
2) aici si eu eram in eroare. Dc cosmin stia, a lasat dp mine si rau a facut. Sa zicem ca a fost blocat. I-a fost assigned 4 dmg. El pana la finalul turei nu e un 5/1. Ci tot un 5/5 dar cu 4 dmg pus pe el. Prin urmare -1/-1 nu il v-a ucide. Dmg-ul pus pe creaturi nu le scade toughness-ul. Creaturile normale mor pentru ca e dmg letal dar indestructibile nu deoare nu pot fi distruse prin damage.
E o imbarligatura astept si confirmarea unui judge desi am vreo 10 threads citite legat de asta.
Dar ideea e. Vrem sa omoram un indestructibil? Trebuie -x/-x unde x e viata. (Atacul e irelevant dar e mai usor asa pt ca nu sunt multe efecte sa scada diferit valorile. Toughness sa fie zero dar strict de la efect. Altfel la cleanup se sterge dmg si pa.
deci imi cer scuze dc am indus in eroare pe careva pana acum dar nu stiam ca de fapt dmg in sine nu modifica toughness.

Sunt sute de reguli. Nu le pot retine pe toate. De aceea la fel ca altii mai gresesc si eu. Cu cat apar carti si mecanici noi interactiunile se schimba. Layers over layers. Stack.
. Totul.
Minael
Minael
Guardian

Mesaje : 89
Data de inscriere : 14/01/2013
Localizare : Arad

Sus In jos

Creaturi indestructibile Empty Re: Creaturi indestructibile

Mesaj  Daquinus Lun 13 Iul 2015, 23:04

Din fericire mai avem timp sa invatam. De multe ori se intampla sa nu citim cu atentie ce scrie pe carti si mai ales sa nu prea stim foarte bine cum sta treaba cu "stack-ul". Mai avem de exersat si de invatat multe din tainele "Magicului" dar tocmai asta e diferenta si frumusetea lui in raport cu boardgames, tot timpul se poate testa ceva nou si se poate invata ceva.
Creaturile indestructibile sunt de multe ori enervante si e clar ca adversaul vrea sa scape cu orice pret de ele dar au si ele meritul lor Very Happy , sunt rare.
Vlad nu trebuie sa iti faci inima rea cu totii am gresit nu o data la partidele de "Magic" si probabil o sa mai gresim mult pana vom invata.
O seara frumoasa tuturor.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Creaturi indestructibile Empty Re: Creaturi indestructibile

Mesaj  Minael Mar 14 Iul 2015, 00:21

Problema nu e distrugerea in sine. Eu am suficiente carti sa distrug un indestructibil si dc are hexproof. Si stiu multe trucuri nasoale, chichite de interactiuni fasaite dar e rusinos ca asta era o chestie de baza si e posibil sa fi indus in eroare pe cineva.
Dar da...tot invatam. Si din greseli
Minael
Minael
Guardian

Mesaje : 89
Data de inscriere : 14/01/2013
Localizare : Arad

Sus In jos

Creaturi indestructibile Empty Re: Creaturi indestructibile

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum