Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Board games session(Ianuarie 12, 2013)

5 participanți

In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  Daquinus Mar 08 Ian 2013, 22:22

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Images10Board games session(Ianuarie 12, 2013) Pic13210Board games session(Ianuarie 12, 2013) Pic50911


Status: Registration open
Locatie: Iustin Marsieu Nr.28
Ora: Stabilita prin vot
Scopul: Training and Gaming session
Locuri: 8

Jocuri propuse:
1. A Game of Thrones - Training session (3-6 pers.)
2. I Am Vlad - Gaming session (2-4 pers.)
3. Eurorails - Training session

Va fi o sesiune dubla, trainig pentru "A Game of Thrones" si "Eurorails",gaming pentru "I Am Vlad".
Pentru "A Game of Thrones" este nevoie de minim 3 jucatori pentru a putea fi jucat, pe moment sunt inscrise doua persoane deci mai raman 4 locuri libere. Acestea se vor ocupa in ordinea anuntari prezentei pe forum.
Incepand din aceasta sesiune de jocuri se va tine o evidenta a jocurilor, participantilor si castigatorilor pentru a putea alcatui un clasament al Clubului.
Va multumesc si va asteptam.

Cu simpatie si respect, Cosmin


Ultima editare efectuata de catre Daquinus in Dum 13 Ian 2013, 00:56, editata de 1 ori
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  daniel M Vin 11 Ian 2013, 00:54

Cati sunteti pentru GoT? Eu ma apuc acum de regulament si pana saptamana viitoare voi fi in tema cu jocul, asa ca abia astept sa il jucam. Astept impresii dupa sesiunea de sambata.
Numai bine!
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  tyco Vin 11 Ian 2013, 11:54

Eu vin sambata de la orice ora, si aduc eurorails. Daca de la 4nu e nimeni, si are chef Cosmin, eu vin cu eurorails, ce spoate juca si in 2, si dam o tura, sau magic, ca am studiat putin si devine din ce in ce mai interesant.
Dupa ce se mai aduna lumea, aas juca got, dar si i am vlad ca cred ca sunt singurul ce nu l-a jucat!
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  daniel M Vin 11 Ian 2013, 16:15

Dupa parcurgerea a jumatate din regulamentul Game of Thrones, pot sa spun ca in jocul asta o sa fie nenumarate tradari, santaje si schimbari de tabere. As propune chiar, ca in timpul jocului, pentru a nu fi nimic personal, sa ne referim la fiecare jucator in functie de casa pe care o reprezinta, de ex: daca vreau sa zic ceva despre X care are casa Lannister, sa spun : ''Lannister nu sunt de incredere, nu te alia cu ei'' si asa mai departe . (pentru a pastra o experienta cat mai apropiata de lumea din Westeros)
Asadar, se anunta o lupta crancena si plina de intrigi pentru Tronul de Fier Wink
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  Daquinus Sam 12 Ian 2013, 01:16

Pentru moment sunt inscrise doua persoane, trei in cazul in care Octavian decide sa joace si el, in rest nu s-a mai anuntat nimeni. Maine la ora 14.30 voi face un UPDATE la sesiune si voi posta o lista cu cei care s-au anuntat precum si ora stabilita prin vot. Sper din tot sufletul sa nu fie un fiasco si sa reusim sa jucam macar in trei, daca nu de altceva pentru antrenament.
O noapte minunata tuturor.

Cu simpatie si respect, Cosmin

Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  daniel M Sam 12 Ian 2013, 01:34

Pacat..sper macar saptamana viitoare sa ne strangem daca nu reusiti maine, dar e posibil maine sa intre si sa se anunte cine nu s-a anuntat.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  tyco Sam 12 Ian 2013, 02:45

Eu am sa vin, cel mai probabil de la 4, daca nu e la 6 sigur. Am mai anuntat niste prteni de-a mei, insa nu cred ca au sa apara. Ne auzim la club!
Toate ce bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  looperonline Sam 12 Ian 2013, 14:10

Va salut...am revenit din concedii si alte trebuiri...astazi la ora 4 voi fi prezent si eu la sesiunea din 12.01.2012.

Imi cer scuze ca ma anunt asa tarziu dar nu prea am timp sa ma anunt in timpul saptamanii.. Si cand am timp, uit..

Ne vedem la 4

looperonline
Disciple of games

Mesaje : 41
Data de inscriere : 24/11/2012

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Update

Mesaj  Daquinus Sam 12 Ian 2013, 14:55

UPDATE

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Images10Board games session(Ianuarie 12, 2013) Pic13210Board games session(Ianuarie 12, 2013) Pic50911


Status: Registration open
Locatie: Iustin Marsieu Nr.28
Ora: 16.00
Scopul: Training and Gaming session
Locuri: 8

Jocuri propuse:
1. A Game of Thrones - Training session (3-6 pers.)
2. I Am Vlad - Gaming session (2-4 pers.)
3. Eurorails - Training session

Persoane inscrise:

1. Octavian
2. Sergiu
3. Cosmin
4. Raul
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  iulianconstantin3 Sam 12 Ian 2013, 16:03

ajung si eu pe la 18 30, scuze de intarziere... Smile
iulianconstantin3
iulianconstantin3
Neophyte

Mesaje : 7
Data de inscriere : 25/11/2012
Varsta : 33
Localizare : vladimirescu, arad

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  Daquinus Dum 13 Ian 2013, 01:55

De aproximativ jumatate de ora s-a incheiat sesiunea de jocuri de azi(00.15). Cu toate ca prezenta a fost minima atmosfera a fost minunata. Primul joc a fost "Eurorails", un joc foarte competitiv si usor de invatat. Am jucat doar in doi, Octavian si cu mine, Sergiu ajungand un pic mai tarziu.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2422
Octavian avand cateva comenzi foarte bune s-a axat pe partea de est a Europei extizandu-si treptat sistemul feroviar. Eu am ales Marea Britanie si am avut mult de furca cu feribotul.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2423
Dupa cateva comenzi onorate am inceput sa ne extindem si mai mult, Octavian ajungand pana in Spania. A fost o alegere inteleapta, comenzile substantiale venind din zona respectiva.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2424
Din nefericire am ales gresit la un "macaz" si am pierdut tot mai mult teren in lupta pentru victorie. Octavian si-a adjudecat acest joc. Felicitari.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2425
Cum a sosit si Sergiu si eram exact minimul de jucatori necesari am trecut in sfarsit la o sesiune de training pentru "A Game of Thrones". Fiecare si-a ales una dintre casele jucabile astfel: Octavian-Lannister, Sergiu-Baratheon si eu Stark.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2426
Dupa atata asteptare, aranjarea pieselor s-a facut foarte rapid si am inceput jocul.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2427
Cu toate poticnelile inerente unui training session, si dupa cateva ture cu simple cuceriri de teritorii, s-a ajuns destul de curand la prima lupta. Asa cum era si de asteptat aceasta a avut loc intre Lannister si Stark. Armata Stark formata din cavaleristi si infanterie a atacat in Seagard cavaleria lui Lannister. Victoria a fost la limita dar a adus la distrugerea cavaleriei Lannister si indepartarea pericolului in zona.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2428
O data cu debarcarea de noi trupe Baratheon a inceput si el atacul asupra lui Lannister. Prins intre doua focuri Lannister a luptat atat pe campul de batalie cat si diplomatic.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2429
Intregul nord era sub stapanire Stark, luptele s-au purtat un timp pentru centrul Westerosului. Lannister a devenit tot mai inghesuit in vest. Singura optiune pentru a stopa victoria lui Stark(mai lipsea un castel pentru victorie inainte de termen) a fost sa il convinga pe Baratheon sa actioneze.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2430
Lannister a ramas cu doar un singur castel si trupele sale erau in pragul colapsului cand......lovitura de teatru. Baratheon a infipt sabia in aliatul sau fidel Stark. Atacul care ar fi trebuit sa stearga definitiv casa Lannister de pe harta Westeros s-a abatut asupra mea. Luat prin surprindere am fost nevoit sa imi retrag armatele dupa o infrangere cu atat mai grea cu cat venea din partea unui Baratheon. Dar pe tronul de fier nu pot sta doi.Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2431
Acesta a fost punctul de cotitura. Lannister si-a revenit si cu un subtil ajutor din parte Stark a reusit sa recupereze aproape tot ce a pierdut, inclusiv sa cucereasca King's Landing.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2432
Ultima mare batalie a gasit cele doua case Lannister si Stark aliate impotriva casei Baratheon. Fiind si ultima tura de joc batalia a devenit cu atat mai importanta, intreaga situatie de pe pista de victorie putand sa se schimbe radical.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2433
Sprijinit de o armata Stark, Lannister a castigat o mare victorie aducandu-l din situatia de perdant in ceea de castigator datorita unei erori tactice facute de Stark. Am uitat sa amplasez un jeton de putere pe un teritoriu eliberat de trupele mele.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2434
In loc sa fim la egalitate la castele (Lannister si Stark) am pierdut stapanirea unui castel iar Lannister a castigat Tronul de fier. Felicitari.
Board games session(Ianuarie 12, 2013) Img_2435
Asa se intampla cand uiti cine iti este "inamicul" Very Happy

A fost unul dintre cele mai frumoase jocuri de pana acum, sunt convins ca in numar mai mare de jucatori va fi cu adevarat superb. Vor fi o multime de rasturnari de situatie si tradari exact ca in celebra serie "Cantec de gheata si foc".
Cu toate ca s-a produs cateva erori datorate nestapanirii suficiente a regulamentului si a modului de joc, totul a fost minunat, efectiv nici nu am realizat cum au trecut 4 ore.
Multumesc lui Octavian si Sergiu pentru posibilitatea de a juca insfarsit si acest joc mai mult decat minunat. Abia astept sesiunea urmatoare unde alaturi de noi va fi si Daniel.
O noapte minunata tuturor.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  daniel M Dum 13 Ian 2013, 02:41

Foarte fain,am asteptat cu nerabdare relatarea si pozele de la AGoT ; mai am 4-5 pag din regulament, iar cu doi jucatori care il stiu, nu cred ca vor mai fi nelamuriri; pe salbatici i-ati invins mereu? Abia astept sambata viitoare sa iau parte si eu la actiune Wink
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  Daquinus Dum 13 Ian 2013, 02:50

Ma gandeam eu ca astepti cu sufletul la gura pozele si relatarea. Very Happy In majoritatea cazurilor am avut destule jetoane de putere pentru a face fata atacurilor lor, o singura data am fost infranti si am suportat urmarile. Am sa recitesc si eu din nou regulamentul pentru ca au fost cateva chestiuni asupra carora nu ne-am lamurit pe deplin.
Sunt convins ca urmatorul joc va fi si mai interesant.

Cu multa simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  tyco Dum 13 Ian 2013, 03:39

O ssesiune foarte interesanta de jocuri ce a durat destul de mult, 8 ore, cam 4 ore pe joc, incluzand si pauzele si timpii de pregatire si consultare de regulament. Eurorails nu a fost terminat jocul, pentru ca sergiu statea deja de o ora si se uita la noi, si am ajuns la o intelegere ca eu am castigat fiindca aveam mult mai multi bani ca si cosmin.
La got a fost mai interesant, fiind prima oara cand am jucat aest joc toti, insa e printre cele mai faine jucate de mine pana am(probabil si pentru ca sunt fan a cartilor). Bineinteles ca au aparut greseli, ca si prima oara cand joci un joc si aliantele erau cam clare, fiind doar 3 pretendenti la tron. Am observat cateva lucruri legate de carile speciale de casa, ce trebuie sa le sti foarte bine pentru a le folosi la valoarea maxima, pentru ca au inclinat balanta in mod pozitiv pentru mine, daca alegeam altf jocul putand sa se termine altfel! Ca o mica completare la ce a scris cosmin, toata partea de sud a weterosukui a fost scoasa din joc, pentru ca nimeni nu a jucat cu acele case, iar teritoriile lor au fost declarate de necucerit!
Dupa ce am plecat am dat intr-un local, din intamplare, peste 2 jucatori(nu dau nume) ce deabiasteapta sa joace si deja comploteaza la o alianta impotriva da daniel.
Per total o sesiune de juri in cerc restrans, cu putine jocuri, iantrenanta si, zic eu interesanta, cu emotii si rasturnarie situatie mai pe final! Deabia astept saptamana viitoare cand sper ca o sa fim 6 la joc, sa traim experienta intreaga a taliei ntru tronul de fier!
Pana data viitoare,
Winter is coming:))!
PS: scuzati eventualele greseli de scriere, sunt putin obosit si scriu de pe tableta.
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  daniel M Dum 13 Ian 2013, 07:35

Ooo, dar oare cine or fi cele doua personaje misterioase din cafenea carora le e frica sa joace pe spinarea lor si trebuie sa se tina de mana la fiecare joc ca sa aiba sanse la victorie? Sa nu comploteze vreo 3 case impotriva lor,satule de cumetriile astea >Smile
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  looperonline Lun 14 Ian 2013, 23:36

Cosmin, nici nu puteai zice mai bine :"lovitura de teatru"...miselul Baratheon, cum a rasturnat situatia!! In final totul s-a intors impotriva lui iar cel din urma a fost cel dintai....
Chiar daca m fost doar 3, o sesiune foarte reusita...Pentru sesiunea urmatoare propun sa fie si AGoT ca si varianta de joc.


looperonline
Disciple of games

Mesaje : 41
Data de inscriere : 24/11/2012

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  Daquinus Lun 14 Ian 2013, 23:43

Sergiu dorinta ta e indeplinita deja. Pentru sesiunea de sambata asta sunt propuse doua jocuri: "A Game of Thrones" si "Shogun". Am sa postez si anuntul imediat. Sper sa fim 6 jucatori de data asta si atunci sa vezi "lovituri de teatru" Very Happy
A fost una dintre cele mai frumoase sesiuni de joc si singurul regret este ca nu am reusit sa ne strangem mai multi.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Board games session(Ianuarie 12, 2013) Empty Re: Board games session(Ianuarie 12, 2013)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum