Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica

2 participanți

In jos

The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Empty The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica

Mesaj  tyco Sam 18 Apr 2015, 14:20

Desi pe la club lucrurile nu s-au prea miscat in ultima vreme, eu nu m-am din achizitii si construirea de jocuri. Ca sa mai animam atmosfera pe aici am sa prezint cateva din lucrarile mele si cateva unboxing-uri. Incepem cu un retheme...

The Resistance e un party game reusit, usor de jucat dar greu de stapanit. Pretul nu este unul foarte ridicat, insa nu mi-a prea placut faptul ca avea o cutie prea mare pentru cea ce e in esenta un card game, iar cartile aveau dimensiuni diferite. Tema era ok, insa mi s-a parut ca ar fi mers foarte bine universul Battlestar Galactica, cu Cylonii luand locul tradatorilor din rezistenta. Aparent nu am fost singurul care s-a gandit la asta si am gasit vreo 3 variante de retheming pe net. Am preluat de la fiecare ce mi s-a parut mai interesant si le-am combinat intr-un singur joc. Rezultatul am sa il prezint mai jos, insa intai procedeul de fabricare si o poza cu jocul original...
The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Pic1392010
Dupa ce am copiat fiecare carte din fisierul original intr-un word, le-am redimensionat pentru a avea dimensiunea de carte de joc standard. Dupa ce le-am tiparit am lipit pe spatele fiecarei foi pe toata suprafata colii banda dublu adeziva. Apoi am transferat toata coala pe carton de 400. Aceasta metoda asigura o suprafata neteda, nevalurita si o lipire aproape perfecta, desi necesita putin antrenament, primele 2 coli neiesind tocmai perfect. Am taiat cartile si apoi am lipit spatele la cele care erau tiparite fata/verso. Rezultatul a iesit foarte bine, zic eu. Am sleevuit toate cartile si urmeaza sa le fac si un deckbox.
sa incepem cu prezentarea, in primul rand cartile cele mai importante, cele care iti determina rolul. Acestea sunt 12 la numar, astfel extizand numarul total de jucatori la 12(a fost adaugat un human si un cylon in plus). sigla de sub personaj reprezinta rolul...
The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Th_20150418_132058_zpsxo5xz9fd
Momentan nu am lipit spatele acestor carti, pentru ca am ramas fara banda dublu adeziva insa ele arata astfel:
The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Th_20150418_134738_zpsylsk7aw3
Cartea de lider de echipa:
The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Th_20150418_132120_zpsd8o8y6fg
Cartile pentru a accepta sau nu componenta misiunii. Fiecare jucator primeste 2, una cu "So say we all" adica da si una cu "Frack no" adica nu. Spatele cartilor este sigla BSG
The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Th_20150418_132147_zps6wp27ee8
In loc de mai multe table de joc, in functie de numarul de jucatori si a unor jetoane, am ales ca fiecare misiune sa aibe cartea ei, fiecare reprezentand un pas in calatoria inspre pamant. Daca misiunea esueaza cartea se intoarce pe cealalta parte
The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Th_20150418_132305_zpsifxazsti
Cartile de vot sau de misiune, sunt distribuite cate 2 fiecarui membru din misiune. Una, cea rosie reprezinta victoria cylonilor, cele albastre reprezinta victoria oamenilor.
The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Th_20150418_132336_zpszxmskuzz
Cartile de plot au pe spate scris cate se trag de lider la inceputul misiunii
The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Th_20150418_132358_zpsbwk4p4tz
Iar intr-un final toate cartile adunate:
The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Th_20150418_132417_zpsdcteaw9j

Mai am de tiparit cateva carti de vot si de misiune pentru ca momentan sunt tiparite doar pentru 10 jucatori. De asemenea vreau sa tiparesc o carte cu nava BSG care sa indice in ce runda a jocului ne aflam. Mai trebuiesc tiparite si cartile care sunt date de lider celor care participa in misiune. Ceva idee cum sa arate? Dupa ce le am pe toate, am sa tiparesc o cutie pentru joc.

Mie personal imi place cum a iesit, mi-am mai format putin mana la capitolul home-made boardgames...urmeaza alte proiecte in viitorul apropiat, sa vad cand o sa am timp Sad

Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica Empty Re: The Resistance - Retheming as Battlestar Galactica

Mesaj  Daquinus Dum 19 Apr 2015, 12:45

Felicitari. Ai avut un pic de munca dar rezultatul este excelent, sper sa reusim sa jucam cat de curand jocul. E pacat ca efortul tau sa nu fie utilizat. Inca o data felicitari.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum