Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sondaj "Achievements"

5 participanți

In jos

Sa continuam in cadrul Ligii cu sistemul de puncte "Achievements"?

Sondaj "Achievements" I_vote_lcap14%Sondaj "Achievements" I_vote_rcap 14% 
[ 1 ]
Sondaj "Achievements" I_vote_lcap86%Sondaj "Achievements" I_vote_rcap 86% 
[ 6 ]
 
Total voturi : 7
 
 

Sondaj "Achievements" Empty Sondaj "Achievements"

Mesaj  Daquinus Sam 14 Sept 2013, 16:41

S-a ridicat problema punctelor de "Achievements" adaugate ca sa mai pigmenteze un pic sesiunile din cadrul Ligii si din acest motiv am deschis acest topic. Am rugamintea ca toti cei care sunt inscrisi in Liga sa voteze varianta  pe care o considera ceea mai adecvata. Punctele acumulate din victorii vor ramane indiferent de varianta aleasa, doar cele din "Achievements" nu se vor mai lua in calcul la clasamentul Ligii in cazul votului negativ.
Va multumesc pentru intelegere.

Cu simpatie si respect, Cosmin


Ultima editare efectuata de catre Daquinus in Mar 17 Sept 2013, 00:27, editata de 1 ori
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Sondaj "Achievements" Empty Re: Sondaj "Achievements"

Mesaj  juve Dum 15 Sept 2013, 19:34

A treia varianta ar fi ca achievements sa se ia in considerare o singura data. Astfel ai motive sa incerci sa le faci, dar nu vor face asa o mare diferente intre jucatori. Eu sustin aceasta varianta.

juve
Guardian

Mesaje : 59
Data de inscriere : 24/01/2013
Varsta : 37
Localizare : Arad

Sus In jos

Sondaj "Achievements" Empty Re: Sondaj "Achievements"

Mesaj  daniel M Dum 15 Sept 2013, 20:28

Raman la parerea ca ori ar trebui luate separat (iar in acest caz s-ar pierde interesul pentru aceste pundte) ori renuntat la ele pentru ca se pierde mult timp cu ele in timpul jocului si au un ''cuvant'' prea greu de spus; sau sa fie folosite in cadrul unor meciuri amicale,pentru ca in cadrul turneelor,ligilor, lucrurile trebuie sa fie clare si cat mai simple,pe cand eu le vad complicand mult, cu toate ca la inceput mi s-a parut o idee buna (am vazut cat pot influenta atunci cand intr-o singura partida am facut un combo de vreo 5-6 achievemnturi care mi-au adus o groaza de puncte)
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Sondaj "Achievements" Empty Re: Sondaj "Achievements"

Mesaj  bogdanru Lun 16 Sept 2013, 10:18

Si eu is de acord cu Juve. Asa, noi, cu deck-uri noi, nu o sa putem face de exemplu achivementul - Mythic. Dar sa se puna o singura data nu ma deranjeaza ...

bogdanru

Mesaje : 1
Data de inscriere : 16/09/2013

Sus In jos

Sondaj "Achievements" Empty Re: Sondaj "Achievements"

Mesaj  daniel M Lun 16 Sept 2013, 16:17

Asa cum am spus, consider ca achiviementurile mai repede ii indeparteaza pe jucatorii noi de cei mai vechi,in sensul ca un deck puternic va face fara probleme multe din acele puncte, in vreme ce un deck de incepator nu stiu daca va reusi sa faca acele puncte, astfel creandu-se o si mai mare diferenta in clasament; sa luam un exemplu : X cu deck competitiv face 20 pcte iar Y cu deck mai slabut face 6 in turneu; este o diferenta de 14 pcte intre ei; cu ach, X face 20 + 24 pe putin,in vreme ce Y face 6 + 12 sa spunem, cu oarece generozitate, dif intre ei fiind acum de 26 pcte. asa ca eu consider ca ach mai repede ii dezavantajeaza pe incepatori decat sa i ajute. Iar 6 voturi negative arata ca si ceilalti jucatori nu le-au primit bine.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Sondaj "Achievements" Empty Re: Sondaj "Achievements"

Mesaj  daniel M Lun 16 Sept 2013, 16:45

Sau un exemplu concret: bogdan a facut 21 de pcte vinerea trecuta fara ach, iar adrian la fel, tot 21 ; in schimb bogdan a facut 34 de ach, in vreme ce adrian a facut doar 5 pcte de ach..o diferenta uriasa, care i-a indepartat cu 29 de pcte in clasament,dar totusi la clasamentul real erau la egalitate; la fel si in alte cazuri; in plus fata de asta, sunt deckuri ''predispuse'' la a face multe puncte din ach (de exemplu verdele asteapta si vine peste tine cu un overrun sau overwhelming stampede si bifeaza cate 3 pcte / tura )
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Sondaj "Achievements" Empty Re: Sondaj "Achievements"

Mesaj  juve Lun 16 Sept 2013, 17:55

Daca adunam totalul punctelor de la achievements ar fi 30. Nici un deck nu cred ca va reusi sa le faca pe toate, deci ar fi un maxim de 20-25 de puncte obtinute din achievements, daca s-ar puncta o singura data. Avand in vedere ca ne strangem destul de multi in serile de Magic, ar fi punctele dintr-o seara. Nu ar crea diferente mari, si chiar daca ai prelungi o partida sa mai scoti o creatura, sau sa mai faci un pic de viata, sau cat sa dai un overrun, nu ar fi ceva ce sa se intample de mai multe ori.

Mie imi place ideea de achievements, si nu doresc sa renuntam la ele, dar nici sa ajunga mai importante decat victoriile in sine, cum bine a punctat Daniel, de aceea mai incerc sa aduc argumente care sa imi sustina ideea. Pana la urma, majoritatea va decide ce se va intampla.

juve
Guardian

Mesaje : 59
Data de inscriere : 24/01/2013
Varsta : 37
Localizare : Arad

Sus In jos

Sondaj "Achievements" Empty Re: Sondaj "Achievements"

Mesaj  Daquinus Mar 17 Sept 2013, 00:17

Cu toate ca inca nu au votat toti cei zece interesati direct de acest subiect se poate trage totusi o concluzie in urma voturilor exprimate deja(7 voturi, 1pro si 6 contra) si anume ca majoritatea nu doreste ca punctele castigate din "Achievements" sa mai fie luate in considerare in clasamentul Ligii. Imi pare rau ca am introdus fara sa testez in prealabil efectul aceste "Achievements", am gresit. Si mie imi plac si chiar imi par foarte interesante mai ales ca ridica o provocare in cadrul fiecarei partide dar asa cum spunea si Daniel se creaza un dezechilibru major si intr-un anumit plan e lipsit de fair play.
Din acest motiv si in urma votului exprimat am luat decizia de a anula toate punctele de "Achievements" din cele doua runde disputate pana acum, toti jucatori participanti in Liga vor ramane doar cu punctele adunate din victorii. Pentru ca idea in sine nu e totusi rea ma voi gandi la o alta posibila varianta de a ne folosi de ea.
Am sa operez toate modificarile necesare in clasamentul Ligii si imi cer scuze pentru problema aparuta.
Din sesiunea viitoare am sa scot la imprimanta tabele cu partidele ce trebuie jucate si am sa ma ocup mai serios de Liga pentru ca totul sa mearga mai bine.
Va multumesc pentru intelegere.

Cu simpatie si respect, Cosmin

Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Sondaj "Achievements" Empty Re: Sondaj "Achievements"

Mesaj  dianadya Mar 17 Sept 2013, 15:03

E mai simplu si in acelasi timp corect fara aceste achievements. Deckurile de verde chiar nu au nevoie de puncte in plus, se descurca foarte bine si fara.Very Happy Oricum majoritatea celor care au intrat in liga au deckuri foarte bune si totul depinde de strategie si noroc. Multa bafta la puncte tuturor.

Dya
dianadya
dianadya
Game Master of the year
Game Master of the year

Mesaje : 124
Data de inscriere : 08/01/2013
Varsta : 48
Localizare : Arad

Sus In jos

Sondaj "Achievements" Empty Re: Sondaj "Achievements"

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum