Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MTG Infect ability

3 participanți

In jos

MTG Infect ability Empty MTG Infect ability

Mesaj  Daquinus Joi 11 Iul 2013, 11:49

MTG Infect ability Elf10

Pentru ca in curand Diana ne va bucura serile de vineri cu aparitia in deck-ul ei a catorva creaturi cu "Infect" cred ca nu ar strica sa facem cunostinta din timp cu abilitatea respectiva.
Textul de pe carte este cred elocvent:
"This creature deals damage to creatures in the form of -1/-1 counters and players in the form of poison counters.".
De fiecare data cand o creatura cu "infect" face damege unei alte creaturi pe aceasta din urma se pune un counter de -X/-X iar atunci cand face damage unui player pe acesta se pune un counter de poison.
Counterele de -1/-1 sunt un efect permanent pe o creatură. Sunt opusul counterelor de +1/+1 și, ca urmare, când o creatură primește un counter de +1/+1 și unul de -1/-1,  acestea se elimină reciproc.
Infectul reprezintă o metodă  de a câștiga un meci de Magic the Gathering. Când un player ajunge la 10 sau mai multe poison counters, pierde meciul.
Extrase din Regulamentul MTG pot sa lamureasca mai bine.

INFECT

Infect is a keyword ability that was introduced in Scars of Mirrodin. It is centered in black and green with some artifacts having the keyword. It combines poisonous and wither abilities. Infect was featured as rules card 1 of 5 in the Scars of Mirrodin set and as rules card 4 of 5 in the Mirrodin Besieged set and as rules card 3 of 4 in the New Phyrexia set.

From the Comprehensive Rules:
702.88. Infect
702.88a Infect is a static ability.
702.88b Damage dealt to a player by a source with infect doesn’t cause that player to lose life. Rather, it causes the player to get that many poison counters. See rule 119.3.
702.88c Damage dealt to a creature by a source with infect isn’t marked on that creature. Rather, it causes that many -1/-1 counters to be put on that creature. See rule 119.3.
702.88d If a permanent leaves the battlefield before an effect causes it to deal damage, its last known information is used to determine whether it had infect.
702.88e The infect rules function no matter what zone an object with infect deals damage from.
702.88f Multiple instances of infect on the same object are redundant.

Rulings
Infect's effect applies to any damage, not just combat damage.
The -1/-1 counters remain on the creature indefinitely. They're not removed if the creature regenerates or the turn ends.
Damage from a source with infect is damage in all respects. If the source with infect also has lifelink, damage dealt by that source also causes its controller to gain that much life. Damage from a source with infect can be prevented or redirected. Abilities that trigger on damage being dealt will trigger if a source with infect deals damage, if appropriate.
If damage from a source with infect that would be dealt to a player is prevented, that player doesn't get poison counters. If damage from a source with infect that would be dealt to a creature is prevented, that creature doesn't get -1/-1 counters.
Damage from a source with infect affects planeswalkers normally.


Ultima editare efectuata de catre Daquinus in Vin 15 Noi 2013, 15:09, editata de 1 ori
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

MTG Infect ability Empty Re: MTG Infect ability

Mesaj  dianadya Joi 11 Iul 2013, 12:11

Iti multumim si sunt binevenite informatiile  despre aceste carti  atat pentru mine, cat si pentru voi ceilalti.Very Happy .
Probabil va trebui sa dedic un timp de joc pentru a ma familiariza si eu cu noile achizitii.
Dya
dianadya
dianadya
Game Master of the year
Game Master of the year

Mesaje : 124
Data de inscriere : 08/01/2013
Varsta : 48
Localizare : Arad

Sus In jos

MTG Infect ability Empty Re: MTG Infect ability

Mesaj  daniel M Joi 11 Iul 2013, 14:35

din ce am inteles, daca o creatura de 2/2 -de exemplu- da damage unui jucator,acesta va primi 2 poison counters si nu doar 1 corect?
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

MTG Infect ability Empty Re: MTG Infect ability

Mesaj  Daquinus Joi 11 Iul 2013, 17:58

Este corect. Daca o creatura cu infect are putere 2 si ajunge sa dea damage unui player atunci playerul respectiv in loc sa piarda 2 viata primeste 2 countere de poison. Cat damage face o creatura atatea countere se pun. In cazul particular al elfilor  Dianei ei au putere 1 dar cum ea mai are in deck instanturi de genul +3/+3 ei vor putea da damage in functie de puterea primita in acest fel. Va fi o adevarata distractie.Very Happy 
Pana in clipa de fata nu am gasit nici un remediu la infectul asta. O sa fie destul de rau si pentru creaturile care blocheaza ele primind -1/-1 in cazul elfilor cu 1/1. In multe cazuri va fi deajuns pentru creatura respectiva, deci nici cu blocarea nu se poate rezolva prea mult. Singura solutie este exilatul creaturilor cu infect. Sa speram ca nu va pune hexproof pe ele. Testarea lor se va face pe mine si deck-ul meu asa ca am sa revin cu o cronica speciala. daca voi supravietuii.Very Happy 

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

MTG Infect ability Empty Re: MTG Infect ability

Mesaj  dianadya Lun 15 Iul 2013, 12:58

Dupa cateva partide in care am incercat noile achizitii pot spune doar ca sunt multumita de cum se comporta pe campul de lupta. Ca de obicei Cosmin a fost adversarul impotriva caruia mi-am incercat puterile. Mai trebuie sa pun la punct cateva lucruri in deck pentru ca elfii cu infect sa aiba un impact mai mare. Abilitatea asta e la fel de "mortala" ca si ceea cu Deathtouch cu diferenta ca in atac face treaba mai buna impotriva adversarului.
dianadya
dianadya
Game Master of the year
Game Master of the year

Mesaje : 124
Data de inscriere : 08/01/2013
Varsta : 48
Localizare : Arad

Sus In jos

MTG Infect ability Empty Re: MTG Infect ability

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum