Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

4 participanți

In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  Daquinus Lun 21 Ian 2013, 15:02

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Mtg110

Format: Standard/Extended
Numar jucatori: 4+
Locatie: Iustin Marsieu Nr.28
Ora: 18.30

STANDARD pentru deck 2013 CORE SET
EXTENDED pentru deck 2012 CORE SET sau editii mai vechi

Va multumesc.
Cu simpatie si respect, Cosmin


PLANESWALKERS:

1. Octavian(tyco)
2. Cosmin(Daquinus)
3. Daniel(daniel M)
4. Iulian(iulianconstantin3)
+


Ultima editare efectuata de catre Daquinus in Vin 25 Ian 2013, 23:55, editata de 4 ori
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  tyco Lun 21 Ian 2013, 18:31

Si eu vreau Smile
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  dianadya Lun 21 Ian 2013, 23:18

Eu din pacate nu am sa ajung la aceasta sesiune de "Magic". In cazul in care intervine vreo schimbare anunt.
dianadya
dianadya
Game Master of the year
Game Master of the year

Mesaje : 124
Data de inscriere : 08/01/2013
Varsta : 48
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  daniel M Joi 24 Ian 2013, 01:09

Nu stiu daca o sa pot ajunge la magic,dar o sa incerc, pentru ca apoi saptamana viitoare sigur nu o sa vin pentru ca o sa fiu plecat. Daca vin, o sa vin cu pachetu rosu pentru a relua luptele ( am jucat gresit la faza cu bloodthirst; se pune doar odata counter pe creaturile cu bthirst, nu la fiecare tura-de aceea parea asa de invincibil pachetu- ) , si cu 3 carti verzi pentru schimb daca te intereseaza; si anume: Lurking crocodile, hunter's insight si bountiful harvest ; si de la negru: vampire outcasts
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  Daquinus Joi 24 Ian 2013, 10:48

Ar fi minunat daca ai reusi sa ajungi. Poate ajunge si Vlad cu pachetul lui de "Warhammer" si vedem cum arata jocul. Am sa mai studiez si eu problema cu counterele dar din cata am vazut in jocul pe PC exista anumite countere care cresc tura de tura. Am sa recitesc si regulamentul. Oricum a fost foarte fain si asa. Very Happy Am sa o intreb pe Diana daca vrea ceva, ea acum cauta landuri "Forest" sa isi complecteze deck-ul dar si ceva creaturi ar putea fi interesante.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  daniel M Joi 24 Ian 2013, 11:49

O sa anunt maine daca pot sau nu; Sunt unele carti care cresc tura de tura, dar trebuie sa fie scris pe ele; la alea cu bloodt scrie ca se pun doar cand intra in campul de lupta si am urmarit special si in joc cum se comporta si asa e; era prea dezechilibrat ca un liliac care costa 2 mana sa ajunga in 4 ture la 5/5 ; oricum, asa cum ai zis, a fost super,nu ma mai saturam sa joc. ai mai combinat vreun deck sau tot asa le ai?
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  Daquinus Joi 24 Ian 2013, 12:46

Mi-am facut un deck de 3, mlastina, foc si apa dar inca nu l-am testat. In seara asta sper sa ajung sa joc cateva partide sa vad cum e. In caz ca nu o sa fiu multumit raman la deck-ul meu, sunt deja obisnuit cu el si face fata destul de bine la provocari. Am studiat in regulament problema cu counterele si in privinta creaturilor cu bloodthirst ai dreptate. Voi mai pune la Glosar cateva definitii privitoare la anumite abilitati ca sa fim mai bine lamuriti.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  daniel M Joi 24 Ian 2013, 12:56

E puternic si deckul alb, are multe echipamente si poti face niste combo uri interesante cu el; pana la urma, toate sunt puternice in felul lor. Eu vreau intai sa mai joc cu cel rosu si negru fara greseala cu bthirst si apoi sa le vad si pe celelalte (albastru si negru)
In formatul extended, e permis sa joci cu orice combinatie de carti ( indiferent din ce an? ; bineinteles , respectand regula sa nu depasesti 4 exemplare dintr-o carte ) ?
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  Daquinus Joi 24 Ian 2013, 13:22

Da, in formatul Extended sunt permise deck-urile formate din carti emise in ani diferiti si din pachete diferite. Exista si unele exceptii, anumite carti sunt considerate ilegale. Pentru a vedea daca deck-ul tau e ok si in cadrul carui format de joc se incadreaza poti folosi Magic assistentul sau Deckbox ambele te pot ajuta foarte mult.
In principiu orice deck ce contine carti din editii diferite este un deck de format Extended.
Am sa postez cum ajung acasa cateva explicati pentru diferite formate de joc.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  daniel M Joi 24 Ian 2013, 13:57

Eu folosesc magic assistant ; oricum, eu zic ca formatul extended e cel mai ok pentru jucatorii de magic care il joaca de placere si de distractie; standard e pentru cei care participa la competitii si care baga o gramada de bani an de an intr-un deck .
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  daniel M Joi 24 Ian 2013, 16:32

Maine o sa vin, dar din pacate sambata a cazut din anumite motive.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  Daquinus Joi 24 Ian 2013, 22:25

E perfect. Deja suntem trei si ar mai fi nevoie de inca o persoana pentru a putea juca doi/doi. Am pregatit si un deck cu trei culori pentru cine doreste sa incerce, de asemenea sper sa o conving pe Diana sa ne imprumute si super deck-ul ei, sa putem sa ne antrenam pe el cat nu e ea la carma lui. Very Happy

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  daniel M Sam 26 Ian 2013, 00:27

Frumoasa sesiune si cu multe batalii de tinut minte..Cosmin si-a luat revansa in fata deck-ului meu, pacat ca ne-am intalnit doar de doua ori in seara asta in confruntari directe
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  Daquinus Sam 26 Ian 2013, 00:56

In aceasta seara am fost din nou patru la sesiunea de "Magic" asa ca dupa o scurta incalzire in care am incercat impotriva lui Daniel deck-ul meu de trei culori am trecut la partide eliminatorii, invingatorul ramanand la masa si jucand cu invingatorul de la cealalta masa de joc. Din pacate deck-ul meu nu s-a prezentat foarte bine si nu am reusit sa tin piept lui Daniel. Am pierdut o partida cu scorul de 2-0 fara drept de apel. Felicitari Daniel pentru deck-ul adus asta seara pe campul de lupta.
Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Img_2521
In primul turneu adversarii au fost Daniel - Cosmin la masa unu si Iulian - Octavian la masa doi. De data aceasta cu vechiul meu deck am reusit nu numai sa fac fata creaturilor lui Daniel ci chiar sa imi iau revansa cu acelasi scor, 2-0.
Partidele au fost foarte disputate si pana in ultima clipa invingatorul fiind sub semnul intrebarii. Ultimele carti jucate facand diferenta.
Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Img_2523
La cealata masa de joc Iulian a facut legea invingand cu 2-0 pe Octavian. E drept ca Octavian inca nu intrase in miezul problemei si juca cu un deck necunoscut.
Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Img_2522
Invingatorii au ajuns fata in fata, Iulian si Cosmin luptand pentru puncte si locul intai. Partida a inceput bine pentru Cosmin, el reusind o prima victorie ce i-a creat un fals sentiment de siguranta care s-a dovedit fatal in urmatoarele doua partide pierdute cu greu e adevarat, dar pierdute. Iulian castigand primul turneu din aceasta seara merita felicitarile noastre.
Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Img_2524
Pentru puncte si locul trei s-au desfasurat lupte intense intre Octavian si Daniel. Daniel si-a demonstrat inca o data puterea deck-ului sau castigand categoric cu 2-0.
Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Img_2525

Clasamentul final:
  • locul 1 Iulian - 12 puncte
    locul 2 Cosmin - 9 puncte
    locul 3 Daniel - 6 puncte
    locul 4 Octavian - 0 puncte


In ceea de a doua tura de meciuri s-au schimbat adversarii: Octavian - Cosmin si Daniel - Iulian ocupand cele doua mese de joc. Octavian a inceput sa se acomodeze cu deck-ul lui si acest fapt a avut urmari grave, Cosmin a pierdut fara drept de apel cu 2-0. Felicitari. Va urma desigur o "sedinta" cu deck-ul lui si punerea lucrurilor la punct. Very Happy
Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Img_2526
Daniel si Iulian s-au confruntat din nou pe campul de lupta, iar balanta victoriei a oscilat destul de mult timp. In cele din urma in ciuda faptului ca prima partid a a fost castigata de Iulian, Daniel si-a asigurat locul in finala cu doua victorii consecutive.
Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Img_2527
Din moment ce finalisti au fost stabiliti lupta putea incepe. Octavian si Daniel si-au desfasurat intreaga forta si luptele au durat destul de mult timp dar pana la urma Daniel a castigat cel de al doilea turneu desfasurat azi. Scorul de 2-1 nu reflecta foarte bine luptele crancene purtate.
Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Img_2528

Clasament final:
  • locul 1 Daniel - 12 puncte
    locul 2 Octavian - 9 puncte
    locul 3 Iulian - 9 puncte
    locul 4 Cosmin - 3 puncte


In urma acestor minunate partide punctajul fiecarui participant a avut de castigat. Clasamentul final al sesiunii fiind urmatorul: Iulian - 21 puncte, Daniel - 18 puncte, Cosmin - 12 puncte si Octavian - 9 puncte. Felicitari tuturor. Absenta Dianei si a deck-ului ei au eclipsat un pic sesiunea dar sunt sigur ca saptamana viitoare isi va recupera absenta de azi.

Cu simpatie si respect, Cosmin


Ultima editare efectuata de catre Daquinus in Sam 26 Ian 2013, 09:45, editata de 1 ori
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  daniel M Sam 26 Ian 2013, 01:05

Frumoasa relatare, intradevar meciuri foarte disputate si stranse. Tavi a aplicat din nou tactica de adormire a adversarului si era cat pe ce sa reuseasca Laughing Abia astept viitoarele confruntari, doar ca din pacate vinerea viitoare n-o sa fiu in Arad, dar peste doua saptamani mai mult ca sigur ca o sa revin in forta
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  Daquinus Sam 26 Ian 2013, 09:57

Aseara a fost foarte relaxant si in acelasi timp foarte intens jocul. E pacat ca nu am avut ocazia sa luptam impotriva deck-ului verde al Dianei dar sper ca seiunea urmatoare sa avem si acest challenge. Avem acum destule deck-uri sau posibilitati de formare a unor deck-uri noi deci nu va fi nici o problema pentru cei care nu au un deck propriu sa vina sa joace.
La sesiunea de peste doua saptamani vom juca pentru puncte desigur dar si pentru un premiu. Ma gandesc sa achizitionam cateva boostere care sa fie rasplata pentru locurile 1-3. Sau pentru cazul in care cineva doneaza una sau doua carti bune(rare, necomune) sa fie si ele luate in considerare pentru locul unu. Cred ca in acest fel vom creste un pic distractia si competivitatea plus ca ca vom avea bucuria de a mai deschide cateva boostere si face schimb de carti.
Daca aveti si alte sugestii va rog sa imi spuneti.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  daniel M Sam 26 Ian 2013, 11:22

Sunt de acord cu acest sistem, totusi 3 boostere ar fi cam mult pentru o sesiune, eu zic ca unul ar fi de ajuns, dar in schimb sa fie asa: locul 1 il castiga,il desface, locul 2 primeste o comuna si una necomuna, locul 3 una necomuna iar locul 4 una comuna;locul 1 ramanand cu cartea rara,2 necomune si vreo 8 comune; in felul asta ar fi toti multumiti. Deasemenea, ar fi indicat ca fiecare sa aiba deckul lui,si l-ar cunoaste mai bine, si l-ar imbunatati etc.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  daniel M Sam 26 Ian 2013, 11:43

Deasemenea, ar fi interesant sa jucam odata si pe echipe, 2 contra 2 (sistemul two headed giant), in care fiecare echipa are viata impreuna 30, isi pot vedea cartile, discuta strategii; se joaca la fel ca si unu contra unu.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  tyco Sam 26 Ian 2013, 12:44

Amu si tu Daniel, chiar asa plictisitor mi-s ca adorm pe toata lumea? Very Happy
Tot raman la parere ca yu-gi-oh e mai fain, si asta e interesant, da prea mult depinzi de land-uri. Oricum daca o sa imi fac un deck cam stiu ce sa pun in el. Poate saptamana viitoare chiar o sa castig, ca amu incep sa ma prind cum merge!
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  daniel M Sam 26 Ian 2013, 14:05

Las ca-i bine pentru prima participare sa ajungi in finala Wink
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  dianadya Mar 29 Ian 2013, 21:03

Vad acum ce mult conteaza sa lipsesti si o zi. Imi pare rau ca nu am reusit sa fiu prezenta dar imi voi lua revansa cat de curand. Felicitari Octavian pentru performanta de a ajunge pana in finala. Am inteles de la Cosmin ca te-ai decis sa iti cumperi un deck, sper sa iti gasesti ce iti place.
O sa fie foarte interesant cand fiecare va avea un deck construit cum ii place.
Pe curand, Dia
dianadya
dianadya
Game Master of the year
Game Master of the year

Mesaje : 124
Data de inscriere : 08/01/2013
Varsta : 48
Localizare : Arad

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  tyco Mier 30 Ian 2013, 00:24

Din pacate cartile de baza nu sunt cele mai grozave in set, imi pun baza in cele semi-randomized, ca au 2 seturi ce chiar imi plac, si cum sunt 10 seturi in total, am sanse destul de bune macar 1 sa imi pice. De asemenea cele 4 booster packs au sa fie interesante, sper sa imi cada ce vreau eu. Ramane de vazut, sper ca in 2 saptamani sa le am!
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013) Empty Re: Friday Night Magic (Ianuarie 25, 2013)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum