Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma

2 participanți

In jos

Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma Empty Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma

Mesaj  tyco Vin 11 Ian 2013, 13:02

Tot de ziua acelui prieten, alti 2 prieteni mi-au "furat" ideea si i-au facut cadou un alt joc. Aveau de ales intre power grid si Cluedo. Au dat cu banul si a iesit Cluedo Very Happy
Ca si o scurta prezentare, jocul Cluedo exista de multa vreme, existand enorm de multe variatiuni a acestui joc. Prezentat pe scurt, intr-un conac s-a petrecut o crima. Tu esti unul dintre cei 6 suspecti si trebuie sa aflii cine cu ce arma si in ce camera s-a produs crima. Poti fi chiar tu criminalul, nu conteaza. Daca tu esti primul care ghicesti tu ai castigat! Cum aflii cine a fost? Fiecare personaj, arma sau locatie e trecuta pe o carte, care sunt apoi impartite in mod egal tuturor jucatorilor. Tu in tura ta, dai cu zarul, te misti atatea spatii si intri intr-o camera, unde acuzi pe cineva cu ceva arma. Dupa aceia jucatorul din dreapta ta iti arata una din cele 3 carti cerute de tine, daca le are. Daca nu se trece la urmatorul si tot asa. Jocul se termina cand cineva a ghicit misterul! LA fel ca si activity, un joc simplu, usor de explicat si jucat si foarte interactiv.
Dar sa incepem cu unboxing-ul...
In primul rand cutia nedesfacuta...
Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma Th_702885_10151395956985097_1488568403_n_zps201fc431
Dupa ce deschizi cutia, te intampina tabla de joc, regulamentul si piesele de joc...
Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma Th_710859_10151395957000097_1492529720_n_zps67b0a931
Piesele de joc si zarurile, inca sigilate...
Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma Th_702779_10151395956980097_760006570_n_zps4ffc61ac
Piesele pentru arme sunt frumos realizate, cu textura metalica. Piesele pentru jucatori sunt destul de simpliste, existand o varianta a jocului in care ele erau miniaturi pictate ale personajelor. Zarurile mi-au placut, fiind translucide(imi plac zarurile prin care pot sa vad)
Tabla de joc, pe care se gasesc diversele camere din conac. E destul de frumos ilustrata si imi place cum arata.
Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma Th_702470_10151395957015097_944602444_n_zps0d56d334
Pentru a nota indiciile si ideile tale primesti si o foaie pe care sa completezi. Din pacate nu se vede asa de bine, iar datorita calitatilor mele indoielnice de fotograf.
Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma Th_702784_10151395957005097_2134116594_n_zps5918b1e0
In cutie mai apare si o bucata de carton ce nu are niciun rol in sine, doar sa ocupe spatiul si sa prezinte fiecare personaj cu un scurt background.
Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma Th_565918_10151395957010097_425277321_n_zps2e335aa9
Cea ce nu mi-a placut la acest joc a fost ca a schimbat epoca jocului. Original jocul se petrecea in era nuvelelor cu Poirot scrise de Aghatha Christie. Personajele erau reprezentative: Colonelul din armata, menajera, profesorul universitar, preotul, etc. Acum au schimbat epoca, optand pentru una moderna, din zilele noastre. Colonelul a fost inlocuit de un sportiv, menajera de o fosta stea de cineva decazuta, preotul de un mogul al afacerilor, chimbari ce dupa mine strica din atmosfera si farmecul jocului. Bine macar ca au pastrat armele originale. Are Tom pe Dice tower un review in care prezinta acest joc, intr-o varianta si mai noua, unde au schimbat totul. Macar aici au pastrat armele!
Pentru regulament si review i las pe cei de la dice tower, ca o fac mai bine ca mine!
https://www.youtube.com/watch?v=WkoEY5Sbxo4
Cam asta ar fi cel de-al 2lea joc primit cadou de catre prietenul meu. Sincer mi-ar placea si mie de ziua mea sa primesc 2 jocuri cadou Smile)
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma Empty Re: Unboxing Cluedo jocul clasic - descopera enigma

Mesaj  Daquinus Sam 12 Ian 2013, 12:45

Un joc pentru iubitorii de enigme si cei in care zace ascuns un mic detectiv. Am urmarit la club intr-o seara o parte dintr-o partida si a fost foarte interesant. Desigur daca esti in mijlocul jocului si nu inafara lui sunt sigur ca e mult mai frumos.
Octavian cine nu si-ar dori 1-2 jocuri de ziua lui? E sigur ca diferenta dintre barbat si copil e doar pretul jucariilor. Very Happy
Felicitari pentru prezentare.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 50
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum