Pro build vs fun build

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Pro build vs fun build

Mesaj  Minael la data de Vin 28 Aug 2015, 15:32

Vazand cum Mtg are iar o mica trecere pe la noi, as fi curios ce prefera lumea. Un pro build, super eficient, cu singur scop victoria, sau fun build, in care sa se spuna o poveste, sa se incerce o combinatie, or tentativa de a summona creaturi mari si periculoase, dar foarte scumpe ca si mana cost (de commander cum se zice).

Opinia mea. Eu prefer fun build. Stiu ca fun pentru fiecare inseamna altceva. Pentru unii e o poveste (aici sunt eu), pentru altii e doar victoria. Ambele variante sunt la fel de valide (in final, cu totii vrem sa castigam, de aceea e un joc competitiv).
Insa pentru mine e mult mai distractiv sa rezolv niste creaturi sau spell-uri scumpe, ca deck-ul sa aiba o poveste in spate. Sa fie interesant. Sa fie nevoie de o combinatie,in care totul sa se impleteasca perfect pentru a castiga un meci.
Am sa banui ca sunt combinatia unui timmy archetype si un johnny.
Nu ma prea caracterizeaza spike. Da, am un limbaj vulgar cand nu vin cartile cum trebuie, si ma enervez fie la mana flood fie la mana screw si pierd din aceasta cauza, dar nu infrangerea ma deranjeaza cat de ce a survenit. A te uita la oponent cum se potriveste totul in timp ce tu fie nu ai mana fie ai prea multa, si tragi de pe top inca un land din 23, e nasol. La mine problema e shuffling, ca sa fiu sincer, dar nha, asta e.
Pro build-ul in ochii mei este fie cand joci fara pasiune pentru o culoare sau carte. Pur si simplu ce e bun in functie de meta-game. Azi domina Siege Rhino, aia joci, maine e Talrand, aia e. Pro-build la nivelul nostru de clubulet mic este iar de exemplu deck-ul de verde a Dianei si Iulian. Adica foart eficient. Face acelasi lucru de fiecare data, nu are fluctuatie si trebuie sa tii cont de el dc vrei sa il invingi, altfel nu ai cum sa il fortezi tu pe el sa se adapteze la tine. (stiu, e fun pt cei ce il joaca, dar pentru mine genul de deck-uri asa, doar orientate pe victorie indifirent ce, nu sunt tocmai pe gust). Desigur, dc ar fi sa merg la o competitie pe bani, asa deck vreau si eu: la naiba cu distractia, sa fie victorie.
Insa la nivelul de bucatarie cu iubi, sau la club, unde nu jucam pe miza,decat punctele noastre interne, prefer combinatiile, fasaieli cum le zic eu. Cast 3 spell-uri mega scumpe cu delve, automill si triggers pentru ca la final sa nu faci nimic. Reactia oponentului dupa ce realizeaza ca de fapt toata amenintarea e sa il apuce somnul desi initial pare amenintator, e priceless.
Multe din deck-urile mele au o poveste in spate, si asa le prefer.
Minael
Guardian

Data de inscriere : 14/01/2013
Localizare : Arad

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum