Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi

2 participanți

In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Empty Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi

Mesaj  Daquinus Mar 25 Mar 2014, 13:40

Ieri seara impreuna cu Daniel am reconstituit, la scara redusa desigur, razboiul purtat in iarna anului 1939 intre armata sovietica si cea finlandeza. Am mai jucat o data “Red Winter” tot in compania lui Daniel si cum amandoi suntem fani ai wargame-urilor am decis ca saptamana asta sa ii dedicam una sau doua seri.
Daniel a jucat cu rusii iar eu cu finlandezii fiecare fiind multumit de alegerea rezultata in urma tragerii la sort. Dupa o scurta recapitulare a regulamentului si setapul de inceput al jocului fiecare am intrat in pielea conducatorilor celor doua forte beligerante.
Atacul sovietic a inceput prin surprindere si fortele finlandeze destul de reduse la numar nu am putut face fata in prima faza impetosului atac dat de infanteria sovietica sprijinita foarte bine de o artilerie destul de buna si cu munitie ce parea nelimitata.
TRUPELE SOVIETICE IN OFENSIVA
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Talvis10
Apararea importantului pod ce permitea accesul spre principalul obiectiv urmarit de armata rosie a fost eroica dar din pacate trupele finlandeze nu am stiut sa profite foarte bine de asezarea strategica si luate prin surprindere de iuresul de infanteristi rusi, care in ciuda pierderilor continuau asaltul, au cedat acest obiectiv important destul de usor.
Incercarile de recapturare a podului au fost toate sortite esecului. Armata rosie a pus bine stapanire pe sector si sprijinite foarte bine de artilerie si rezervele substantiale primite au continuat atacul asupra urmatoarelor obiective: Hotelul si Insula.
Dupa o scurta reorganizare si cu un moral mai bun datorat cuvintelor si exemplului dat de comandantul grupului de lupta, Aaro Pajari, unitatile finlandeze au inceput sa riposteze mult mai serios reusind sa reziste in cateva puncte strategice bine consolidate.
Scopul urmarit fiind ca pana la venirea noptii sa se pastreze un aliniament de la care sa se poata lansa raiduri asupra trupelor sovietice. Artileria finlandeza a incercat in cateva randuri sa isi faca simtita prezenta dar lipsa munitilor si calibrul redus al tunurilor si-au spus cuvantul.
ARTILERIE FINLANDEZA
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Artile10
Ofensiva unitatilor conduse de Daniel era din ce in ce mai puternica si profitand de faptul ca putinele unitati finlandeze nu putea sa apere intreg sectorul de front soldatii rusi au inceput sa se infiltreze prin zonele lasate neaparate.
MITRALIERA MAXIM, SOLDATI SOVIETICI IN ATAC
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi 59_big10
O mica si curajoasa unitate finlandeza a primit misiunea de a executa o cercetare ofensiva cu scopul de a afla puterea si numarul rezervelor sovietice si de a incerca sa tina sub foc unicul drum de acces si aprovizionare folosit de armata rosie. Atacul nu a fost un succes in deplinatatea cuvantului dar a reusit sa incomodeze destul de mult marsul unitatilor sovietice si a fortat comandantul rus sa disloce 4 unitati pentru a respinge aceasta incursiune.
INFANTERIE FINLANDEZA
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Fin_in10
Unitatile de biciclisti finlandezi in ciuda slabelor si neadecvatelor echipamente s-au lupta eroic si s-au retras prin lupta pana la un mic catun unde au inceput imediat lucrarile genistice de aparare. Din pacate cu toate eforturile si curajul lor in clipa in care cercetasii au raportat sosirea unui nou val de trupe sovietice, de aceasta data dintr-o directie cu totul neasteptata, unitatile finlandeze au decis sa faca un ultim effort pentru a sparge incercuirea. Atacul a fost inabusit si putinii supavietuitori luati prizonieri.
Comandatul Aaro Pajari a decis la venirea noptii sa reorganizeze trupele si sa incerce un raid de noapte asupra trupelor sovietice care obosite si greu incercate cautau sa se odihneasca la cateva focuri aprinse pentru a trece cu bine peste gerul necrutator al noptii.
LUNETIST FINLANDEZ
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Rsz_fi10
Raidul executat de doua companii pe schiuri a fost un succes. Trupele sovietice amortite de ger fiind luate prin surprindere si suferind pierderi.
In cursul noptii comandantul a decis ca urmare a pierderilor suferite de majoritatea unitatilor finlandeze sa treaca in defensiva si reorganizare.
Armata sovietica a trecut cu greu peste prima noapte, multi soldati suferind degeraturi si cu tot moralul foarte bun resimtind pe deplin adevarata iarna finlandeza.
O data cu venirea primelor raze de lumina trupele conduse magistral de Daniel au reinceput ofensiva in toate punctele strategice vitale si cu eforturi mari au reusit ocuparea obiectivelor fixate(Hotelul, Insula) si au lansat cateva unitati foarte mobile intr-un atac surprinzator spre spatele frontului finlandez fiind la un pas de ocuparea rutei de aprovizionare finlandeze. Doar rezistenta eroica a catorva unitati finlandeze la intersectia drumurilor a facut ca acest atac sa se impotmoleasca. Luptele purtate pe parcursul intregii zile au fost foarte grele atat cei doi comandanti cat si trupele lor fiind foarte indarjiti. Apropierea noptii a facut ca trupele sovietice sa incerce un ultim asalt pentru a ocupa si mai multe obiective dar in ciuda sustinerii substantiale din partea artileriei grele, unitatile finlandeze bine adapostite au rezistat iuresului de foc.
Noaptea, armata rosie a incercat din nou sa obtina controlul asupra unor obiective si s-a pregatit pentru o noua confruntare cu gerul finlandez. Daniel a incercat o reorganizare a trupelor si cu principalele obiective atinse a asteptat destul de linistit noaptea.
Am decis ca un ultim contra-atac ar putea impreuna cu gerul naprasnic din timpul noptii sa duca la un rezultat surprinzator asa ca dupa o ultima imbarbatare adresata soldatilor si trecand in fruntea lor comandantul Aaro Pajari a lansat un surprinzator atac de noapte coloborat cu un raid asupra unor unitati sovietice rupte de grosul fortelor rusesti.
RAID DE NOAPTE FINLANDEZ
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Raid10
Eroicul atac a dus la recucerirea Insulei si a fost la un pas de atingerea unui al obiectiv dar lipsa acuta de munitie coloborata cu slabul sprijin acordat au dus la esecul atacului. In ciuda acestui fapt noaptea s-a dovedit dura pentru majoritatea trupelor sovietice, acestea suferind din cauza frigului pierderi importante. Se pare ca gerul finlandez a reusit(ca si in realitate) sa decimeze mai bine soldatii rusi decat au facuto gloantele eroicilor luptatori finlandezi.
Acest ultim atac a dus la incheierea acestui scenariu si am trecut la calcule pentru a vedea cine a cules laurii victoriei in aceasta seara. Daniel a reusit o victorie foarte frumoasa si muncita din greu, acumuland peste 100 VP. Obiectivele cucerite si unitatile finlandeze distruse aducandu-i numeroase puncte. Cu toate eforturile si eroica rezistenta nu am reusit sa apar obiectivele cele mai importante: Podul si Hotelul, iar acest fapt m-a penalizat la finalul jocului. Nu am reusit sa acumulez decat 75 VP, mult prea putin pentru economia jocului dar foarte mult pentru moralul meu.
GERUL A DECIMAT TRUPELE SOVIETICE
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Winter10
A fost o seara minunata in care efectiv nu ne-am dat seama cum a trecut timpul, atat Daniel cat si eu fiind foarte concentrati pe aspectele jocului si incercarile noastre de a ne atinge obiectivele. Un joc minunat intr-o companie minunata. Abia astept sa rescriem din nou istoria acestui razboi uitat la o noua sesiune de war-game.
Felicitari Daniel pentru victorie.
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 50
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi

Mesaj  daniel M Mar 25 Mar 2014, 14:19

Felicitari pentru sesiunea prezentata ! Este ca un reportaj de pe front, insotit si de imagini Smile . Asa cum ai spus si tu, o seara foarte frumoasa, un joc care a reusit sa ne introduca atat de mult in tema incat nu am realizat cum a trecut timpul si am trait cu intensitate fiecare lupta, asalt sau miscare de trupe. O sa prezint si eu ,din perspectiva sovieticilor, cele intamplate:

 Ceea ce parea o plimbare prin Finlanda, in care rusii isi imaginau ca vor fi primiti cu flori, s-a dovedit a fi cu totul altceva: o armata finlandeza experimentata, indarjita si hotarata sa nu cedeze in fata tavalugului rusesc ii astepta.
Datorita pozitinarii finlandezilor, am reusit sa cuceresc in scurt timp podul strategic care duce spre Hotel si Tovajarvi. Finlandezii au incercat sa reziste, dar numarul sovieticilor a facut aproape imposibila o rezistenta. Cu toate acestea, Cosmin si-a retras trupele intr-o zona din care cu greu vor mai ceda o bucata de pamant. 
Acea companie finlandeza care s-a indreptat spre parcul de artilerie sovietic a tinut in loc 4 companii de-ale mele; daca ar fi spart apararea si ar fi pus mana pe depozitele de munitii si pe tunuri, as fi ramas fara suportul artileriei. 
Finlandezii tineau cu dintii de fiecare bucata de pamant, dar pana la urma am reusit sa ocup si insula cea mare. 
Prima zi era pe sfarsite; o zi in care rusii au castigat teren, profitand de moralul pozitiv al trupelor si de superioritatea numerica. Odata cu lasarea serii insa, gerul nordic a lovit pana si in rusi. Cei care nu au aprins focuri pentru a se incalzi au suferit degeraturi si socuri termice,iar cei care s-au incalzit, erau tinte usoare pentru grupurile de finlandezi care executau raiduri de noapte. 
Numarul finlandezilor cazuti in lupta crestea, insa si sovieticii aveau majoritatea companiilor injumatatite. A urmat o a doua zi de lupte, nimicirea biciclistilor si miscari care anuntau o contra-ofensiva a finlandezilor, hotarati se recucereasca insula cea mare si sa impinga inapoi invadatorii. Cosmin l-a trimis in lupta si pe Pajari, liderul inamic care nu odata a decis soarta bataliei in favoarea finlandezilor. Cea de-a doua noapte a fost una de cosmar pentru trupele mele: neadapostite la foc, extenuate dupa luptele purtate pe timpul zilei, am pierdut pe capete intregi unitati de lupta si am fost respins de pe insula. 

Am obtinut victoria, insa aceasta se datoreaza si greselii de pozitionare a trupelor de la inceput a lui Cosmin si a faptului ca nu l-a folosit la inceput pe Pajari prea mult (greseli care sunt sigur ca nu se vor mai repeta) . Abia astept o reeditare a luptei, de aceasta data cu siguranta se va purta la un nivel si mai ridicat, amandoi fiind familiarizati acum cu jocul si cu diferitele strategii.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi

Mesaj  daniel M Mar 25 Mar 2014, 16:52

http://en.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4  unul dintre cei mai vestiti lunetisti , finlandezul Simo Hayha, caruia i s-au atribuit 505 de inamici (recorded kills) in Razboiul de Iarna..


Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Simo_hayha__white_death_by_sizarieldor-d6ub8x4

Smile
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Empty Red Winter Runda 2

Mesaj  Daquinus Vin 28 Mar 2014, 11:47




O noua runda de “Red Winter”, acelasi scenariu cu cateva mici dar importante actiuni optionale adaugate.
La fel ca si in precedenta runda Daniel a jucat cu rusii iar eu cu finlandezii. De data asta armata finlandeza a aparat mult mai darz podul fortand trupele sovietice la un efort mult mai mare si la gasirea unor rute alternative pentru a ocolii punctul de sprijin.
In ciuda eforturilor si curajului dovedit companile regimentul 16 infanterie finlandeza au fost nevoite sa se retraga prin lupta spre zona Hotelului unde a fost amenajat din timp un punct intarit. Podul cucerit a permis trupelor rusesti sa avanseze si sa sustina un atac indelungat asupra Hotelului din fericire pentru finlandezi atacul e fost sortit esecului in ciuda masivului sprijin de artilerie. Adaposturile individuale si punctele de foc intarite s-au dovedit imposibil de distrus.
La celalalt obiectiv major, Insula, trupele ruse au incercat un asalt si au reusit sa cucereasca insula dar nu au reusit sa se mentina. Locotenent-colonelul Pajari s-a pus in fruntea unui contra-atac finlandez care a dus in final la recucerirea Insulei si alungarea celor 3 companii sovietice. Imediat dupa recucerire trupele finlandeze au trecut la consolidarea apararii si nu au mai putut fi clintite de pe Insula. 
Batalionul 1 din regimentul 609 Puscasi sovietici a ales sa se retraga intr-o zona din care cu tot eroismul lor nu am mai putut scapa. Urmariti de schiorii finlandezi, bombardati din greseala de artileria rusa, au fost in intregime lichidati sau luati prizonieri.
Din pacate starea sanatatii comandantului finlandez si-a spus cuvantul. Indelungatul efort a facut ca Locotenentul-colonel Pajari sa sufere un atac de inima si sa fie nevoit sa accepte evacuarea din zona luptelor.
Ingrijorati de soarta comandatului lor soldatii finlandezi au ales sa lupte cu si mai multa indarjire si sa nu cedeze o palma de pamant.
Cele trei companii din batalionul de Biciclisti finlandezi au inceput o incursiune care avea ca scop taierea cailor de aprovizionare sovietice.
La caderea primei noptii unitatile finlandeze putea sa se mandreasca cu faptul ca toate obiectivele importante, exclus fiind Podul, erau inca in mainile lor. Profitand de intunericul noptii au trecut la consolidarea pozitilor si au efectuat si primul raid de noapte. Din pacate raidul nu a avut efectul scontat.
Trupele sovietice au aprins focuri pentru a putea trece cu bine peste prima noapte dar foarte putie au profitat de aceasta oportunitate, comandantul fiind hotarat sa profite cat mai mult de moralul bun al soldatilor a lansat inca un atac asupra Hotelului. Cu toate ca a reusit sa injumatateasca numarul aparatorilor nu a reusit totusi sa ii scoata din pozitie.
Zorii zilei urmatoare au fost intampinati cu usurare de supravietuitorii primei noptii iar atacurile au fost reluate cu si mai multa indarjire odata cu sosirea unor trupe proaspete.
Lupte grele s-au dat din nou in zona Hotelului iar cateva batalioane sovietice profitand de ceata au reusit sa puna in pericol spatele linilor finlandeze, infiltratrea lor spre calea de aprovizionare fortand trupele finlandeze sa treaca la defensiva in zona rascrucii de drumuri.
In ciuda atacurilor repetate si a pierderilor suferite, unitatile finlandeze nu au cedat. Cu doua din principalele obiective inca in mainile lor asteptau sosirea unei noi noptii geroase care sa permita punerea in aplicare a planului de contra-atac.
Pe parcursul intregii zile atacurile ruse au continuat cu inversunare, artileria sovietica tocand fiecare metru patrat ocupat de unitatile finlandeze din ce in ce mai greu incercate.
Comandantul finlandez era gata sa ia o decizie dramatica dar trupele ce aparau Hotelul au transmis ca in ciuda pierderilor suferite vor lupta pana la sfarsit si ca nu acepta sa cedeze obiectivul pentru care atat de multi camarazi si-au varsat sangele.
Inserarea se apropia si trupele finlandeze erau tot mai decise sa pastreze obiectivele pentru a putea lansa contr-atacul surpriza. Rusii banuind probabil ceva si inspaimantati la gandul unei noi noptii geroase combinata cu sunetul ascutit al gloantelor trase de lunetistii finlandezi, au lansat un nou atac puternic sustinut de artilerie si aruncatoare.
A fost un efort imens atat din partea atacatorilor cat si din partea aparatorilor. Soldatilor finlandezi nu le venea sa creada ca inca mai pot lupta si pastra obiectivele. Pierderile suferite erau mari dar cu cat erau mai putini cu atat le crestea dirzenia si dorinta de lupta.
A doua noapte a sosit in sunetul inspaimantator al obuzelor de toate calibrele pe care comandantul rus se incapatana sa le arunce aspra Hotelului. Ultimele resurse au fost folosite in scopul de a disloca odata aparatorii dar din pacate pentru comandantul rus si acest ultim efort nu a avut rezultatul scontat. Pe intreaga intindere a frontului inghetat trupele sovietice asteptau cu ingrijorare presimtind ca noaptea va fi lunga si mai ales geroasa.
Trupele finlandeze au deci sa iasa din transee si sa lanseze un atac surpriza asupra Podului pentru a taia calea de aprovizionare cat si asupra batalionului rus infiltrat in spatele frontului. Primul atac asupra drumului a fost foarte puternic, compania rusa reusind cu greu sa stopeze schiorii finlndezi. 
In zona de aprovizionare finlandeza s-a dat o lupta scurta, din pacate atacul nu a putut fi bine sustinut asa ca batalionul sovietic a ramas in obiectiv.
A urmat o noapte foarte geroasa cu temperaturi cu mult sub 0 grade in care trupele ruse au suferi pierderi importante egale cu cele suferite in lupta de la inceputul atacului.
Podul a fost parasit de trupele ruse dar nu a putut fi ocupat de finlandezi, obiectivul ramanand in “tara nimanui”.
Chiar daca la final in urma punctajului trupele ruse au obtinut o noua victorie, e drept la o mica diferenta(88 la 79), trupele finlandeze s-au luptat curajos si au obtinut o victorie morala mentinand prin lupta toate obiectivele importante.
Felicitari comandantuli rus, Daniel, pentru victorie. O victorie greu muncita si platita.
Introducerea mijloacelor optionale, Friendly Fire si Pajari’s Heart Condition au facut jocul si mai realist si in acelasi timp mult mai interesant. Sper ca la viitoarea runda sa mai activam cateva din bonusurile optionale pentru a duce jocul la un alt nivel.


Ultima editare efectuata de catre Daquinus in Vin 28 Mar 2014, 12:52, editata de 1 ori
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 50
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi

Mesaj  daniel M Vin 28 Mar 2014, 12:14

Foarte faina relatarea ! Felicitari! O sa revin si eu cu o relatare,insotita de poze. A fost o batalie pe cinste.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi

Mesaj  daniel M Vin 28 Mar 2014, 12:52

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Winterwar-600x369

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi IMG_0055

8 decembrie 1939, Tolvajarvi, Finlanda. Iarna vitrega, numai cateva ore de lumina pe zi, vizibilitate redusa in cea mai mare parte a zilei, un teritoriu dominat de paduri, teren accidentat si lacuri inghetate. 3 batalioane sovietice echipate cu mitraliere marsaluiesc cu incredere catre podul Kivisalmi. Acolo ii asteapta 1 batalion finlandez si mortiere. Lt.colonelul Pajari se afla in Tolvajarvi, intarind cele 3 companii de biciclisti. Este prima zi a bataliei de la Tolvajarvi, rusii au moralul ridicat si convingerea ca le vor da o lectie usturatoare finlandezilor. Obiectivele lor sunt: cele doua poduri de pe drumul principal, Hotelul, ''Gropile cu pietris'', insula Kotisaari, Tolvajarvi si inca doua asezari din zona. Misiunea finlandezilor este sa le intarzie inaintarea pana la venirea de noi trupe si sa cedeze cat mai putine dintre obiectivele amintite. 
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Picture_001

Cuiburile de mitraliera finlandeze scuipau foc inspre batalionul rusesc care inainta pe pod. Sprijiniti si ei de o companie de mitraliera,mortiere si un tun de infanterie, au reusit sa respinga batalionul finlandez de pe pod si sa patrunda in gaura creata de retragerea lor. In vreme ce curajosul batalion rusesc era redus la 2 companii slabite, alte 2 batalioane sovietice inaintau pe drumul secundar pentru a-i incercui pe inamici. Intariri serioase erau trimise pe front de catre rusi. Un batalion de infanterie rusesc s-a despartit de grosul trupelor si a ocupat insula Kotisaari, nereusind insa respingerea aparatorilor finlandezi. In Tolvajarvi, Pajari, la comanda biciclistilor, pregatea atacul asupra rusilor izolati pe insula.In vestul hartii, un grup de finlandezi inainta prin padurea alba, avand o tinta necunoscuta pentru sovietici: vor ataca insula sau vor sa cada in spatele trupelor rusesti sau, si mai rau, sa incerce anihilarea parcului de artilerie sovietic si sa le taie aprovizionarea. 
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Picture_004

Dupa cum era si de asteptat, rusii sunt respinsi de pe insula (Pajari a intrat si el in lupta si s-a simtit acest lucru) si pusi in situatia de a decide: ori se retrag catre trupele lor (ramanand pe gheata tinte usoare si vulnerabile unei incercuiri) , ori se retrag pe insulita vecina, sperand sa reziste acolo cat mai mult; au ales varianta a doua.  Tunurile antitanc trimise in lupta au fost pozitionate pe drumul de aprovizionare sovietic, in eventualitatea unei incercari inamice de a ocupa acel traseu, dar si pentru ineficienta pe care ar avea-o in lupta. In zona de tampon dintre cele doua armate lucrurile inclina inspre rusi, acestia respingand din moment in altul trupele finlandeze care s-au retras si au ocupat Hotelul si ''Gropile de pietris'', cu unitatile slabite ca urmare a valului sovietic de atacatori. Rusii pregatesc incercuirea si anihilarea finlandezilor, trimitand 2 companii de infanterie pe lacul din estul hartii. 
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Picture_008

Chiar inainte de caderea serii, Pajari, la comanda batalionului de biciclisti, a asaltat insulita ocupata de rusi si i-s fortat sa se retraga catre Tolvajarvi; haituiti, izolati de restul trupelor,cazuti prada unui atac de artilerie propriu, cu moralul la pamant, vanati de finlandezi si asteptand venirea lungii nopti cu groaza. In jurul Hotelului trupele finlandeze ocupa pozitii de aparare dupa ce si cel de-al doilea lor cuib de mitraliera, de langa pod, a fost redus la tacere. Intunericul nordic a pus stapanire peste tinutul macinat de luptele din cursul zilei, temperatura scadea vertiginos. Dupa ce nu au mai primit nicio veste de la batalionul trimis pe insula Kotisaari, rusii au trimis doua companii de infanterie spre Tolvajarvi, in speranta ca vor ajunge la timp pentru a-i sprijini pe tovarasii lor haituiti in lupta si pentru a disloca trupele finlandeze comasate la Hotel si in jurul insulei. Compania de mitraliera si batalionul de langa ei au aprins 2 ruguri uriase pentru a se feri de cumplitul ger care ameninta sa faca mai multe victime in randul lor decat trupele inamice. Finlandezii, in schimb, au profitat de intuneric. Pajari si biciclistii au incercuit batalionul rusesc din sat si au trimis trupe in intampinarea celor doua companii care s-au aventurat pentru a-i sprijini pe cei dintai. Finlandezii au atacat fara mila, din cele 3 companii ramanand numai una, imprastiata si redusa la cateva zeci de rusi, avand orele numarate. In urma acestei zile solicitante si a luptelor la care a luat parte, starea medicala a comandantului finlandezilor nu i-a mai permis sa continue lupta, astfel ca a fost retras de pe front pentru o zi. La finalul primei zile, finlandezii ocupau principalele obiective de pe harta : Hotelul, ''Gropile cu pietris'', insula K., Tolvajarvi, satul de langa ruta de aprovizionare a lor, numai podul K. fiind ocupat de rusi.
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Picture_013

Prima noapte in iadul finlandez a fost una grea pentru rusi, pierzand trupe atat din cauza gerului, cat si din cauza atacurilor inamicului. Asteptau cu nerabdare cele 3 ore de lumina, fara ceata diminetii sau obscuritatea amurgului, pentru a se putea folosi la maximum de artileria superioara de care dispuneau (si pentru a evita bombardarea propriilor trupe,cum s-a intamplat in amurg). Sovieticii pregateau luarea cu asalt a Hotelului, aparat si intarit de trupele finlandeze calite de focul luptei si slabite, dar hotarate sa nu mai faca niciun pas inapoi. Pe insula K. , finlandezii si-au consolidat pozitiile, iar rusii au incetat sa se mai gandeasca la acel obiectiv: era sinucidere curata sa ataci insula de pe lacul inghetat, aparata de mitraliere si infanteria finlandeza. In Tolvajarvi,ramasitele batalionului 1 ale regimentului 609 sovietic au fost complet anihilate, putinii supravietuitori fiind luati prizonieri. Una dintre companiile finlandeze care au participat la aceasta victorie a fost echipata cu mult ravnita mitraliera usoara ruseasca, capturata de la invinsi. La marginea satului, batalionul trimis pentru a-i ajuta pe rusii macinati de finlandezi s-a trezit si el incercuit de intaririle rusesti si de curajosul batalion de biciclisti.  
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Picture_016

Sovieticii voiau neaparat sa ocupe Hotelul, astfel ca luptele au continuat in acea zona; dar in ciuda superioritatii inamicului, indarjirea finlandezilor a fost una de admirat, reusind sa mentina Hotelul. Mitralierele lor maturau zona din jur, in vreme ce rusii bombardau intr-o veselie Hotelul, fara a reusi sa-l ''curete'' de acei incapatanati. Intreaga forta rusa era concentrata in zona Hotelului, astfel ca numai o companie de mitraliera, mortiere si tunurile antitanc aparau podul K. Ramasitele batalionului 2 din reg. 609 sovietic a fost scos din lupta in incercarea de a primi intariri (recovery action). Trupele din T. , dupa ce au respins inamicul, se indreptau sa sprijine pozitia Hotelului, tocata de sovietici. Catre sfarsitul zilei, unitati de sprijin finlandeze ocupau ''Gropile de pietris'' de langa Hotel, spargand incercuirea sovietica. Chiar inainte de lasarea serii, un alt batalion rusesc a venit ca intarire, din estul hartii.  
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Picture_021

A doua noapte pentru rusi. Podul K. a ramas aparat numai de 2 cuiburi intarite de mitraliere. O companie ruseasca a ocupat obiectivul din sudul hartii, caruia finlandezii nu i-au dat nicio importanta. Cele doua companii din estul hartii au decis sa nu mai participe la lupta si sa-si traga suflarea la adapostul focului. Batalionul sovietic nou sosit a ocupat obiectivul nordic de langa ruta de aprovizionare finlandeza, iar un altul s-a angajat in lupta, la marginea satului T. O ultima incercare de capturare a Hotelului a esuat, din nou. Singura companie ramasa in viata acolo a tinut piept rusilor, indeplinindu-si misiunea. Sovieticii au aprins focuri in zonele care nu erau aproape de front, ceilalti nu puteau decat sa se roage ca vor scapa cu bine de gerul si atacurile finlandezilor.  
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Picture_027
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Picture_030

A venit randul finlandezilor sa preia initiativa si sa loveasca in rusi. Parasind insula K. , cei dintai au scos din lupta una dintre cele doua companii de mitraliera care aparau podul K. Iar in nordul hartii, au incercat sa-i respinga pe rusii care au ocupat satul L., fara succes insa. 
Cea de-a doua companie de mitraliera de pe podul K. a fost scoasa din lupta din cauza degeraturilor, a proastei echipari si a socului hipotermic. Podul a ramas al nimanui. Gerul rusesc a facut victime si printre alti sovietici. La capatul acestei lupte crancene, sovieticii au invins cu 88 VP, in vreme ce finlandezii au pierdut cu 79 VP ; daca s-ar fi retras dintr-o zona, in loc sa aleaga slabirea trupelor si daca ar fi ocupat ambele zone ale podului, victoria le-ar fi revenit finlandezilor. Daca am fi continuat, cea de-a treia zi de lupta se anunta dramatica pentru rusi, majoritatea unitatilor fiind slabite,iar in ipoteza unei ofensive finlandeze, foarte vulnerabile.
Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Picture_031

Felicitari Cosmin pentru tactica abordata, de data aceasta rusii au cam fost tinuti in sah, finlandezii nu le-au mai oferit aproape nicio sansa majora.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi

Mesaj  Daquinus Vin 28 Mar 2014, 13:08

Minunata relatarea, am retrait luptele de aseara. Uitasem de mitraliera capturata. Very Happy Cred ca urmatoarea zi ar fi fost destul de dificila si pentru finlandezi, ar fi fost probabil nevoiti sa cedeze Hotelul sau sa il intareasca cu noi trupe odihnite. Sper ca in viitorul apropiat sa reusim sa jucam intreaga campanie si cu toate chestile optionale activate.

Am gresit in atacul inutil dat pentru satul ocupat dar asa e in razboi, se mai iau si decizi care se dovedesc total inutile. Atacul de la Pod in schimb a fost totusi reusit, desigur si frigul si-a adus aportul dar nu a lipsit mult pentru o victorie finlandeza. Runda viitoare cred ca va fi si mai stransa.
Felicitari inca o data si multumesc pentru minunatele runde de wargame jucate impreuna.


Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 50
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi

Mesaj  daniel M Vin 28 Mar 2014, 13:18

Ar fi fost o zi dificila intr-adevar, rusii ar fi fost pusi in doua situatii: sa continue atacul, cu trupele injumatatite, sau sa se retraga, sperand sa-si intareasca randurile (cu sanse mici,totusi). In plus, finlandezii de pe pod puteau ori sa atace parcul sovietic de artilerie, ori sa le cada in spate celor angrenati in lupta de langa Hotel (cu mari sanse sa-i decimeze).. 
Astept cu interes si nerabdare si eu campania intreaga; probabil ca abordezi si alta tactica, nefiind presat de cele doua zile. Oricum, imi place ca ti se deschid numeroase cai si strategii. 
Relatarile sunt dovada povestilor nemaipomenite care raman la finalul unei sesiuni de wargame si motivul pentru care imi plac atat de mult. Multumesc si eu !
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum