Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Game of Thrones (serialul)

3 participanți

In jos

Game of Thrones (serialul) Empty Game of Thrones (serialul)

Mesaj  daniel M Lun 03 Dec 2012, 23:06

Nu stiu voi ce faceti, dar eu am de gand sa vin cu lectia pregatita pentru cand ne vom hotara sa jucam A game of thrones Smile , pentru ca este un joc foarte tematic, m am apucat de primul sezon al seriei ( deoarece timp de citit nu am acum ) si pot sa spun ca este foarte fain! Primul sezon are 10 episoade a cate 55 de minute in medie.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Game of Thrones (serialul) Empty Re: Game of Thrones (serialul)

Mesaj  tyco Mar 04 Dec 2012, 02:57

Pacat ca scoate cateva chestii interesante din carte, in special partea mea preferata din al2-lea volum. Recomand cartile, sunt mult mai interesante si in plus esti tu liber sa iti formezi propria idee despre cum arata personajele si locatiile(Pot spune ca am fost cam dezamagit in aceasta privinta de seriale, singurul care mi-a placut fiind peter dinklage, un actor ce imi placea si inainte, si personajul cel mai interesant din carte, alaturi de arya)!
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Game of Thrones (serialul) Empty Re: Game of Thrones (serialul)

Mesaj  daniel M Mar 04 Dec 2012, 07:00

Absolut, intotdeauna am preferat cartile in detrimentul filmelor, dar de data asta chiar nu am timp sa le citesc si vreau sa am habar cat de cat de universul asta pentru ca imi place mult ideea jocului.
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Game of Thrones (serialul) Empty Re: Game of Thrones (serialul)

Mesaj  tyco Mar 04 Dec 2012, 11:04

Cand ai timp, iti recomand sa le citesti! Le are si Cosmin sub forma de pdf. Eu le am pe toate cumparate mai putin ultima ce nu am mai avut bani si am gasit-o ca si pdf in engleza. M-am chinuit jumatate de an sa o citesc si nu am terminat-o ca multe denumiri erau schimbate aiurea. Acum vreo saptamana mi-a trimis ultima carte in format pdf Cosmin, inca nu am apucat sa o citesc, pana nu termin serialul anime la care ma uit acum Wink
Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Game of Thrones (serialul) Empty Re: Game of Thrones (serialul)

Mesaj  Daquinus Mar 04 Dec 2012, 16:41

Cu toate ca am citit toate cartile din seria "Cantec de gheata si foc" am urmarit cu interes si serialul difuzat de HBO. Intr-adevar serialul are un scenariu adaptat si multe lucruri interesante din carte nu se mai regasesc in film dar merita totusi vizionat si daca tinem cont numai de faptul ca George R. R. Martin este implicat in proiectul HBO. E posibil ca viziunea din seriale sa fie o alta abordare a aceleiasi teme, una a redat in carti si incearca altceva in serial.
Oricum in lini mari istoria ramane aceasi cu mici diferente de culoare, diferente observate doar de cei care au citit seria. Eu sunt de parere ca intotdeauna o carte va fi mai buna decat orice scenariu de film facut dupa ea. Asa cum spunea si Ocatvian, cand citesti o carte te poti lasa purtat de imaginatie si sa vizualizezi in mintea ta cum doresti tu sa arate personajele sau locatile unde se desfasoara actiunea, un film iti rapeste aceasta minunata si fantastica oportunitate.
Desigur pentru a te putea pune in tema e suficient si serialul. Jocul in sine pe care ni-l propunem sa jucam se bazeaza pe actiunea din carte si film deopotriva, intriga, tradarea, aliantele, luptele si tot ce poate face un joc interesant sunt coborate de acolo.
Pana in prezent avem 4 jucatori intresati de "A Game of Thrones" sper sa avem norocul sa mai gasim 2, jocul recomandand numarul maxim de 6 pentru a trai o experienta interesanta.
In concluzie urmareste serialul, citeste cartile si eu m-a apucat din nou de ambele.
O zi frumoasa tuturor.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Game of Thrones (serialul) Empty Re: Game of Thrones (serialul)

Mesaj  daniel M Mar 04 Dec 2012, 17:03

Probabil o sa citesc odata si cartile,pentru ca imi place mult sa citesc,dar acum si in viitorul apropiat este exclus pentru ca nu prea am timp; oricum, asa cum spunea si Cosmin, cred ca este suficient serialul ca sa pot intra in tema jocului si sa ofere o experienta si mai placuta. Un al cincilea ar putea fi Edi (achiles29), care a vazut seria si a fost foarte incantat..
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Game of Thrones (serialul) Empty Re: Game of Thrones (serialul)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum