Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING

3 participanți

In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING Empty Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING

Mesaj  daniel M Lun 21 Oct 2013, 14:20

Dupa ce a asteptat cuminte in wishlist destula vreme, a venit randul si lui Red Winter sa intre in colectie Very Happy
Si cum a fost un joc foarte ravnit de mine, merita o prezentare pe masura Smile

Cutia jocului (cu ''presul'' de aceeasi culoare pe fundal Smile:

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING Quy6

In interiorul cutiei:

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING V31s

Harta, foarte detaliata si frumos realizata, de mari dimensiuni (22 x 34 inch), din hartie ( fapt care cere neaparat o placa plexiglas )

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING IMG_0055

CRTul, in 2 exemplare

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING F90k

Tutorialul si Turn trackul:

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING 8met

Unitatile:

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING Wgap

Regulamentul, in acelasi stil GMT, bine structurat,colorat si foarte placut ochiului:

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING 38r4

Iar piesa de rezistenta, playbookul, de 54 de pagini, continand diferite scenarii, imagini legate de acest conflict si note istorice pe fiecare pagina; intr-un cuvant: o desfatare pentru orice pasionat de istorie si wargames Smile

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING Cn1u

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING 9b0n

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING Jc7e

O sa revin cu impresii odata ce o sa reusesc sa-l joc de macar 2 ori ( aici ma uit la Cosmin, partenerul meu de wargames Smile
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING

Mesaj  Daquinus Mier 23 Oct 2013, 10:40

Cum subiectul jocului e razboiul din iarna anului 1939 dintre Finlanda si URSS, subiect care a fost si este inca foarte interesant pentru mine, e normal sa fiu foarte interesat de acest joc. Abia astep sa il jucam. Sper sa redea cat mai exact realitatea acelui razboi si sa permita jucatorilor sa isi etaleze conceptile strategice si tactice bazate pe cunosterea cat mai buna a acelor zile de razboi. Ca o paranteza daca Romania ar fi luat exemplul Finlandei si in 1940 s-ar fi opus cu arma in mana ciuntirilor teritoriale, atat celor din vest cat si celor din est, chiar daca cu siguranta am fi fost infranti si noi ca si finlandezi am fi dat un exemplu de popor mic dar curajos. Din pacate acest lucru nu s-a intamplat asa ca ne ramane sa admiram curajul la altii. Finlanda si finlandezi merita respectul pentru curajul de care au dat dovada si eroismul cu care au infruntat un "colos" din punct de vedere militar. Armata finlandeza desi mica a stiut sa se foloseasca de conditile si natura teritoriului si mai ales de o linie fortificata construita din timp si perfect organizata.
Sper ca atunci cand vom juca sa am norocul sa "lupt" cu armata finlandeza.
La urmatoarea sesiune la care vei putea sa ajungi te rog sa aduci jocul si sa il jucam.
Felicitari pentru achizitie.

Cu simpatie si respect, Cosmin
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING

Mesaj  daniel M Mier 23 Oct 2013, 10:48

Promit sa il pregatesc si sa citesc regulamentul si playbookul pana data viitoare si atunci il aduc sa-l jucam pentru ca si eu sunt nerabdator; sper sa reusesc sa iau si o placa de plexiglas pana atunci
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING

Mesaj  tyco Mier 23 Oct 2013, 11:21

vreau sa supraveghez si eu o partida. la fel ca la a few acres of snow sau lotr, imi place mai mult sa privesc povestea decat sa ma joc Smile
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING

Mesaj  daniel M Mier 23 Oct 2013, 22:20

Am citit regulamentul pe tren, dar oricum o sa mai am nevoie sa-l citesc o data inainte de a-l juca. Spre deosebire de No Retreat, Red Winter trateaza un conflict mult mai restrans, purtat la nivelul companiilor, plutoanelor; razboiul dintre rusi si finlandezi are si o faza de noapte, temperaturi foarte scazute care pot aduce pierderi considerabile in special in tabara rusilor, mitraliere, artilerie anti tanc, unitati blindate pentru sovietici, mortiere, raiduri de noapte care pot fi facute de finlandezi si alte lucruri care il fac extrem de interesant. Pe langa asta, se pot introduce ,odata ce jucatorii se familiarizeaza mai mult cu jocul, mai multe reguli care adauga un plus la acuratetea si redarea acestui conflict. In concluzie, abia astept sa il joc Smile
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING Empty Re: Red Winter : The soviet attack at Tolvajarvi UNBOXING

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum