Propunere introducere planeswalker points modifier

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Ati fi de acord cu implementarea noului sistem?

0% 0% 
[ 0 ]
100% 100% 
[ 4 ]

Total voturi : 4

Propunere introducere planeswalker points modifier

Mesaj  tyco la data de Dum 29 Sept 2013, 16:45

Deschid acest topic cu o propunere, legata de metoda de acordare a punctelor planeswalker.
Propun introducerea modifier-ului, la fel ca la punctele reale. Ce face acest modifier? Separa punctele unele de altele. Adica punctele acumulate intr-un turneu/liga, vor avea mai mare valoare ca si punctele primite la friday night magic.
Cum functioneaza? E foarte simplu. In functie de ce se joaca(casual, EDH, friday night, liga, etc), punctajul planeswalker obtinut e inmultit cu acest modifier, care difera de la eveniment la eveniment. Propunerea mea pentru modifieri ar fi asa: 
Casual games - x0
Friday night magic & EDH - x1
Liga/turneu - x2
Special and aniversary sessions - x3
Pe langa asta, mai primesti un anumit numar de puncte pentru participarea la eveniment, in functie de cati participanti sunt. Propun ca punctajul sa fie asa:
3-4 - 1 punct
5-6 - 2 puncte
7-10 - 3 puncte
11-14 - 4 puncte
14+ - 5 puncte
Deci de exemplu, daca ne adunam 4 persoane sambata si jucam cateva ture asa de fun, pe langa board games,nu primesti puncte pentru victorii(jocurile casual au modifier 0), insa primesti totusi 1 punct pentru ca ai jucat, bonusul pentru numarul de participanti.
Daca se joaca restante din liga, daca castigi 4 meciuri, in loc sa primesti 12 puncte, primesti 24, insa daca era friday night magic, primeai ca pana acum 12.
La clasamentul din Liga nu intra acesti modifieri si bonus pentru numarul de participanti, ele intra strict la clasamentul nostru intern.
Ce parere aveti?

Top 10:

tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 28
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Re: Propunere introducere planeswalker points modifier

Mesaj  daniel M la data de Lun 30 Sept 2013, 00:57

Din experienta, prefer ca lucrurile sa ramana cat mai simple; cum s-a jucat pana acum mi se pare ok, atat ca punctele din jocuri amicale sau altele care nu se joaca in cadrul ligii,turneului, nu as fi de acord sa se puncteze
daniel M
Master of the Games

Localizare : Arad

Sus In jos

Mesaj  Daquinus la data de Lun 30 Sept 2013, 10:12

Propunerea ar fi ok daca am avea un sistem automat de centralizat punctajele respective asa cum au cei de la Wizards dar din experienta pot spune ca si asa imi este destul de greu sa tin clasamentele  si fara noi puncte de introdus. Am vazut ce s-a intamplat cu "Achievements" care initial parea o idee foarte buna si din pacate doar a complicat situatia. Din acest motiv pana reusim sa gasim o metoda viabila si usoara vom ramane la sistemul de pana acum. Nu trebuie sa uitam totusi ca nu punctele conteaza ci distractia, jocul in sine. Cred ca am inceput sa punem prea mult accent pe clasamente in detrimentul distractiei.
Asa cum am mai spus si alta data, punctele si rangurile din clasamentul "Planeswalkers" au menirea de a fi un fel de bonus pentru jucatori si in acelasi timp o modalitate de a face jocul mai interesant. Si in clasamentul real cei care participa la eventuri si joaca mai mult au mai multe puncte si e normal sa fie asa pentru ca se implica, participa la multe eventuri. In clasamentul Clubului e la fel, cei care participa si joaca e logic sa acumuleze puncte dar acest fapt nu trebuie sa devina un scop in sine si nici sa rezulte o frustrare pentru cei care din motive obiective nu sunt prezenti la fiecare sesiune. Nu are nicio relevanta clasamentul in sine ci doar jocul, partidele minunate ce se pot juca. Va multumesc.

Cu simpatie si respect, Cosmin

Nu dor nici luptele pierdute,
nici ranile din piept nu dor,
cum dor acele brate slute
care să lupte nu mai vor.

Daquinus
Admin

Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 44

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  tyco la data de Mar 01 Oct 2013, 01:50

Era doar o propunere, ca sa fim si noi mai profi, mai aproape de punctele reale. Chiar in topicul initial dedicat implementarii acestor puncte tu Cosmin ai mentionat de modifieri astia. Eu pur si simplu le-am adaptat cerintelor noastre, la fel cum s-au adaptat multe alte lucruri si reguli pe aici(cea ce mie personal nu imi prea place, fiind o persoana ce are OCD si imi place ca lucrurile sa ramana la fel, insa ma rog...). Oricum am sa ma pun sa studiez mai bine treaba si sper ca pana la finalul anului, sa pun pe picioare un site a clubului, cu o baza de date unde sa fie trecut totul automat, in functie de rezultate, si scorul sa fie updatat automat in functie de modifier, jucatori, sesiune, etc...si sa fie foarte simplu de introdus. Dupa sa genereze un text scurt ce se poate copia si pune pe forum direct, ca sa nu mai dureze asa de mult ca pana acum. Nu promit nimic(nu e tocmai domeniul meu programarea, eu fiind inginer), insa prea greu o baza de date online in php nu poate fi de facut. Daca cineva de paci stie asa ceva si e dispus sa ajute, e binevenit, poate mutam termenul limita putin mai devreme. Daca nu, tre sa ma apuc sa invat bazele de date si html sa fac odata treaba asta...
Toate cele bune!

Top 10:

tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Varsta : 28
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Mesaj  Daquinus la data de Mar 01 Oct 2013, 10:31

Stiu ca este din topicul initial si e corect ceea ce ai semnalat si tu pentru ca este sistemul oficial de punctare dar din pacate atat timp cat nu avem si noi o baza automata de date cum e in sistemul oficial e greu sa mai implementam si punctele alea. Nu spun ca nu se poate incerca dar sa terminam cu Liga si apoi de anul viitor incepem cum trebuie totul. Sa luam anul acesta care s-a scurs de la infintarea Clubului ca pe o baza pe care vom putea cladi ceva si mai frumos in viitor mai ales ca acum avem si avantajul de a fi invatat din proprile greseli.
O zi minunata tuturor.

Cu simpatie si respect, Cosmin

Nu dor nici luptele pierdute,
nici ranile din piept nu dor,
cum dor acele brate slute
care să lupte nu mai vor.

Daquinus
Admin

Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 44

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  daniel M la data de Mar 01 Oct 2013, 18:00

Asa cum am spus, nu vad ce rost ar avea sa mai complicam lucrurile; pana la urma e vorba de niste puncte fictive , nu jucam turnee sanctionate,ca sa se justifice complicarea lucrurilor; jucam de placere, si cu toate astea, sunt destul de tensionate si ravnite acele puncte; nu vad ce rost ar avea sa ne mai batem capul cand putem lasa lucrurile asa cum sunt;
daniel M
Master of the Games

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum