Recenzii Regale episodul 0 - Pilot sau Jocuri de umplutură

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Recenzii Regale episodul 0 - Pilot sau Jocuri de umplutură

Mesaj  tyco la data de Vin 23 Noi 2012, 15:17

Salutări!
Cam odată pe lună merg în vizită cu cel mai bun prieten al meu acasă la fratele lui, la Săvârșin. Cum stăm tot weekendul, eu duc de fiecare dată măcar un joc, ca să avem cu ce petrece timpul. Astfel m-am gândit să împart cu voi câteva dintre impresiile noastre. Dacă am succes și mai doriți, am să revin cu o recenzie după fiecare tură dată la Săvîrșin, cu un joc nou. De ce Recenzii Regale? Pentru că stăm foarte aproape de castelul regal de acolo. Dar să nu o mai lungim atăta, am să încep cu o prezentare a jucătorilor, care nu puteau fi mai diverși și cu gusturi mai diferite...
15,25 - Băiat, 23 ani, student. Joc preferat - Șah, Pasiuni - Geografia, istoria, sportul, cititul și munca de voluntariat.
TIC - Băiat, 24 ani, fratele lui 15,25 și gazda noastră, Profesor. Joc preferat - Cruce, Pasiuni - Muzica, cititul, filmele
BB - Fată, 22 ani, sora lui TIC și 15,25 studentă. Joc preferat - Coloniștii din Catan. Pasiuni - Munca de voluntariat, bronzatul, cititul și mersul cu bicicleta
Eu - Băiat, 23 ani, student. Joc preferat - DnD, Pasiuni - Modelismul feroviar, jocuri retro, Board games

Episodul 0 - Pilot sau Jocuri de umplutură

Jocurile de umplutură(Filler games), sunt acele jocuri care le poți duce cu tine într-un buzunar, să le scoți oricând și să joci rapid o tură. Nu au multe piese, în general doar niște cărți, zaruri și cam atâta. Nu am să vorbesc despre jocurile clasice de pierdut vremea(cărți, yachtzee, etc.). Voi prezenta 3 jocuri ce le-am făcut eu după jocul real, și impresiile fiecărui jucător după formula clasică ce e bun, ce e rău și părerea finală. Vă rog să scuzați calitatea pozelor, nu aveam aparatul foto la mine și vremea era mohorâtă, nu prea era lumină. Deci să începem cu o prezentare a primului joc,No thanks!

Nu mulțam! e un joc simplu, în care jucătorii încearcă să obțină cât mai puține puncte. Și mai bine îl las pe Ryan de la dice tower să vorbească despre cum se joacă, noi revenind cu opiniile după...
http://www.youtube.com/watch?v=CRMq5AcDBDI

Componentele jocului făcute de mine. Fiecare jucător are jetoane de o anumită culoare la început, ca să arate mai interesant Smile

Nimeni nu vroia să ia 35-ul...

Ce mi-a plăcut
15,25: Căt de rapid se poate instala și juca și faptul că nu durează mult
TIC: Faptul că există un element de "Bluff" în joc, să îi convingi pe ceilalți că tu nu ai nevoie de carte, să pună jetoanele și apoi să le furi jetoanele.
BB: Îmi place că e un joc simplu și ușor de învățat, chiar și de copii, că se poate juca și cu cărți normale de joc.
Eu: Ușor de transportat, imediat îl poți scoate să dai o tură scurtă, de 5 minute.

Ce nu mi-a plăcut
15,25: Prea puține jetoane per jucător, nu prea poți lua decizii strategice multe.
TIC: De multe ori se adunau vreo 20 de jetoane pe o carte mare, iar persoana care le ia de obicei câștiga. Nu prea e strategie multă...e ca la 21..."Hit me!" și atăt...
BB: Se termină mult prea repede, iar după a 3a tură devine plictisitor pentru că e repetitiv, faci doar același lucru.
Eu: Prea mult se bazează pe noroc, nu prea ai de găndit nimic

Părerea finală/Îl recomand?/Notă
15,25: Un joc interesant, numai bun de umplut timpul cu el când aștepți trenul în gară sau stai la o cafă între cursuri la scoală, deși devine cam plictisitor după o vreme. Îl recomand însă nota nu e prea mare, e doar un 7 din 10.
TIC: E un joc ce nu durează mult, îl pot scoate să mă joc în pauză cu colegii, însă nu îmi oferă satisfacție când câștig la fel ca și alte jocuri. Din acest motiv nu îl pot recomanda și ii dau o notă de 4,5. Dacă era mai antrenant probabil trecea, așa însă mie personal nu îmi convine
BB: După ce l-am jucat, l-am arătat și copiilor cu care lucrez ca și voluntar, folosind un set de cărți de poker și bețe de chibrit și le-a plăcut enorm jocul...l-am jucat aproape o oră. În concluzie îl recomand în special copiilor, fiind foarte ușor de înțeles. Îi dau nota 8.
Eu: Prima oară când am auzit de joc pe dice tower mi s-a părut interesant, deabia așteptam să mp joc. Apoi m-am jucat și demult nu am mai fost așa dezamăgit. Credeam că există un element de gândire, ceva...însă totul se rezumă la noroc și la ceilalți jucători. Totuși, ca la orice joc competitiv ce implică noroc, au fost câteva faze amuzante. Probabil că voi folosii de acum încolo un set de cărți de poker(pe care oricum tot timpul le am la mine) și niște chibrituri dacă mp voi mai juca, pentru că nu merită spațiul ocupat în borsetă. Nu prea îl pot recomanda, îi dau totuși nota 5 pentru că e bun de umplutură, când nu ai chef de altceva.

Nota finală 6.1

Top 10:

tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 27
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Re: Recenzii Regale episodul 0 - Pilot sau Jocuri de umplutură

Mesaj  tyco la data de Vin 23 Noi 2012, 15:18

Al 2-lea joc prezentat a fost Lemonade Stand

Standul de limonadă e un alt joc cu cărți, în care încerci să aduni câțiva dolari în decursul unei săptămâni. Mai multe îl las pe Tom să spună....
http://www.youtube.com/watch?v=C1_TYvQf3uQ&feature=plcp

Muuulte cărți

O alegere foarte proastă din partea lui 15,25

Ce mi-a plăcut
15,25: Faptul că vremea decide vânzările din acea zi, și e foarte imprevizibilă...poți să câștigi mulți bani sau să pierzi într-o singură tură
TIC: Fiecare jucător pune în secret prețul și cumpărăturile, deci nu ești influențat de alții.
BB: Tema este foarte interesantă, copilăroasă chiar
Eu: Ideea că nu umblii cu sute de dolari ci cu cenți.

Ce nu mi-a plăcut
15,25: Repetabilitatea. Cam același lucru se întâmplă în fiecare tură, alegi prețul, cumperi limonada și apoi faci totalu la caștig.
TIC: Lipsa de interacțiune dintre jucători. Exceptând bancnotele de 1 dolar nu ai nicio legătură cu ceilalți jucători
BB: Acest joc la fel de bine îl poți juca și singur, cam același efect ar fi. Fiecare joacă pentru el și nu îi poate afecta pe ceilalți jucători
Eu:Cărțile de 1 dolar nu prea sunt folosite așa de des. Eu am adunat maxim 4 și nu am reușit să folosesc decât una. De asemenea nu poți juca afară, dacă bate vântul.

15,25: Nu pot să zic că nu mi-a plăcut jocul acesta. Tema e interesantă și o decizie proastă îți poate strica tot jocul. Însă e foarte repetitiv și lipsa interacțiunii dintre jucători mă face să îi dau doar nota 6 ș să nu îl recomand mai departe
TIC: Un joc interesant, bazat mult pe noroc și gândire, unde dacă pierzi doar tu ești de vină. Eu îl recomand și ii dau nota 7.5
BB: Deși tema mi-a plăcut mult, nu cred că îl voi mai juca datorită lipsei de interacțiune și a repetabilității jocului. Nota 4.5 și nu îl recomand
Eu: Acesta este încă un joc care ma entuziasmat foarte mult când am auzit de el, însă când l-a jucat a fost o cu totul altă poveste. Pe lângă faptul că nu poate fi jucat afară dacă bate vântul, cam la fiecare tură îmi cumpăram aceleași lucruri singura decizie majoră fiind prețul. De asemenea nu văd rostul ascunderii cărților alese de fiecare jucător, că oricum rar alegeam diferit, în fiecare tură existând măcar unul care să fi ales la fel ca mine. Pe lângă asta cărțile de 1 dolar nu prea le folosești, ele fiind singura interacțiune cu restul jucătorilor. Nu am să recomand acest joc pentru că sunt compelt dezamăgit de el, îî dau nota 4.

Nota finală 5.5

Urmează ultimul joc ce îl voi prezenta în acest episod...

Top 10:

tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Sus In jos

Mesaj  tyco la data de Vin 23 Noi 2012, 15:19

Ultimul joc se numește Carnival

În Carnaval, preiei conducerea unui mic parc de distracții și tu trebuie să îl pui pe picioare înaintea celorlalți. Am prezentat cărțile făcute de mine aici și îi las pe Tom si Ryan să prezinte regulile jocului...
http://www.youtube.com/watch?v=sjxrZjBvtWY&feature=plcp
http://www.youtube.com/watch?v=DNtLvCL1wT8&feature=plcp

Foarte multe cărți frumos colorate....

TIC era aproape câștigător, Însă BB modifică zarul și îi fură bannerele galbene și astfel câștigă meciul

Ce mi-a plăcut
15,25: Tema e superbă, Îmi place că trebuie să te găndești înainte să etalezi iar elementul de noroc aduce puțină incertitudine în joc
TIC: Furatul de cărți de la ceilalți jucători dă un dinamism aparte acestui joc, Iar norocul joacă un rol destul de mare
BB: Faptul că jokerii nu sunt foarte valoroși, neputând închide complet atracția cu ei, tema copilăroasă și interacțiunea dintre jucători prin furatul de cărți
Eu: Interacțiune mare între jucători cu mici elemente de noroc și strategie

Ce nu mi-a plăcut
15,25: Doar 3 bilete sunt cam puține, și îți e frică de multe ori să le folosești
TIC: Numărul redus de bilete
BB: Inutilitatea biletelor, pentru că sunt prea puține și îți e frică să le folosești
Eu: Faptul că dacă e vânt afară nu te poți juca

15,25: Un joc interesant, ce e diferit de fiecare dată când îl joci, în esență un fel de Remi, dar cu mai multă interacțiune între jucători și o tema înteresantă. Îl recomand și îi dau nota 9 din 10
TIC: La început mi s-a părut un joc plictisitor, însă cât ce am ajuns pe la mijlocul jocului am fost prins. Pentru că e interactiv, se bazează pe noroc însă trebuie să și gândești il recomand și ii dau nota 8.5
BB: Un joc ușor de învățat cu o temă pe placul copiilor și la care fiecare meci e diferit. Îl recomand cu căldură nota 9.
Eu: De prima oară când am dat peste el m-am îndrăgostit și am zis, uite un joc pe care grupul meu o să îl iubească...și am avut dreptate. Ideea de a da cu zaru pentru a vedea ce acțiune poți lua, furatul de cărți deci implicit interacțiunea dintre jucători și faptul că trebuie să și gândești, îl fac un joc care o să îl am tot timpul la mine, mai ales că nu ocupă mult spațiu. Astfel îl recomand cu căldură și îi dau nota 10.

Nota finală 9,1

Cam asta a fost primul episod. Vă rog să scuzați calitatea pozelor și chiar calitatea slabă a recenziei, este prima pe care o fac, pe viitor am să devin mai bun. Dacă doriți, am să revin data viitoare când mă duc la Săvârșin cu episodul 1. Până atunci toate cele bune și spor la joc!

Top 10:

tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 05:42

Continut sponsorizat