Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Carnival home-made set

In jos

Carnival home-made set Empty Carnival home-made set

Mesaj  tyco Vin 23 Noi 2012, 15:16

Salutări!
Navigând printre recenziile făcute de Dice Tower, am găsit un joc ce mi-a stârnit interesul. Se numește Carnival și e un "Deck and dice Filler game". Acest tip de joc ar fi jucat cu plăcere de micul meu grup de prieteni, fiind stilul care le place(bazat pe noroc, cu puțină competiție și interacțiune între jucători, însă și puțină gândire - dacă mai știți genuri din acestea de jocuri aștept sugestii), jocul lor preferat până acum fiind Catan. Deci jocuri ușoare, nu neapărat rapide, însă ușor de înțeles. De exemplu DnD LoD nu a fost primit cu plăcere, parțial și din vina mea(nu sunt foarte bun la explicat reguli, și nu cunosc toate abilitățile speciale ale eroilor, doar pe a meu - Drizzt - și 2 jucători nu știau engleză, deci apărea altă problemă).

Revenind la joc, că am deviat de la subiect, iată cele 2 recenzii, făcute de Tom si Ryan.
https://www.youtube.com/watch?v=sjxrZjBvtWY&feature=plcp
https://www.youtube.com/watch?v=DNtLvCL1wT8&feature=plcp
După cum zicea și Tom Vasel, desenele nu erau prea grozave așa că m-am hotărât să îmi fac eu propriul set de cărți. Am căutat pe net imagini, pe care apoi le-am aranjat, modificat, adunat, etc în GIMP. Fiecare culoare corespunde unei atracții. Pe post de bilete voi folosii bilete vechi de tren (din acelea cartonate) - nu vă mirați sunt pasionat de trenuri și modelism feroviar așa că am o colecție destul de mare de bilete de tren. Nici piesa din mijloc unde se pun zarurile nu o voi face, nu îi văd rostul, iar cartonașele pe care sunt trecute atracțiile au o singură față, la fel nu văd rostul la 2. Dar prea multă vorbăraie, iată piesele...
Lumini...
Carnival home-made set Th_lights_blue Carnival home-made set Th_lights_yellow Carnival home-made set Th_lights_oranj Carnival home-made set Th_lights_green Carnival home-made set Th_lights_purple
Pancarde....
Carnival home-made set Th_banners_purple Carnival home-made set Th_banners_blue Carnival home-made set Th_banners_yellow Carnival home-made set Th_banners_green Carnival home-made set Th_banners_oranj
Scaune...
Carnival home-made set Th_seats_oranj Carnival home-made set Th_seats_purple Carnival home-made set Th_seats_blue Carnival home-made set Th_seats_yellow Carnival home-made set Th_seats_green
Materiale...
Carnival home-made set Th_materials_green Carnival home-made set Th_materials_oranj Carnival home-made set Th_materials_purple Carnival home-made set Th_materials_blue Carnival home-made set Th_materials_yellow
Atracțiile...
Carnival home-made set Th_swings_purple Carnival home-made set Th_bumper_green Carnival home-made set Th_carousel_closed Carnival home-made set Th_RC_closed Carnival home-made set Th_ferris_closed
Și jokerul...
Carnival home-made set Th_joker

Cănd voi juca prima tură, va voi anunța cum a decurs și reacțiile jucătorilor. Urmează realizarea unei variante pentru "Ticket to ride", hartă pentru România, însă până data viitoare...

Toate cele bune și spor la jucat!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum