Board Games & Magic the Gathering
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion

3 participanți

In jos

home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Empty home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion

Mesaj  tyco Vin 23 Noi 2012, 15:15

Îmi place foarte mult Settlers of Catan...cui nu îi place? La început vroiam să îmi fac unul de la zero, cu piese în relief...din păcate acea încercare a dat greș, pentru că mi-am cumpărat jocul. Îmi place mult mai mult decât risk, pentru că odată ce a caștigat cineva, jocul e gata...nu trebuie să stai pe tușă juma de oră sau cât mai durează până termină ceilalți jucători. Singurul dezavantaj al jocului este numărul redus de jucători. De fiecare dată când mă duc la un prieten la Țară, cineva trebuie să stea afară sau să joace împreună cu altcineva. Expansiunea pentru jocul de bază era cam scumpă să o cumpăr, așa că m-am decis să mi-o fac eu singur, mai ales că îmi place mult să meșteresc(mai am în plan câteva jocuri, când v-or fi gata am să le prezint).
Am început prin a scana hexagoanele. După puțină prelucrare în GIMP, le-am aranjat într-un PDF și le-am tipărit pe coala fotografică. După aceea le-am lipit pe o coală de forex de 5mm, ca să fie mai solid. Au ieșit putin mai înalte ca și piesele clasice, însă nu prea îti dai seama de diferență. Marginile tablei de joc le-am preluat de pe boardgamegheek si la fel, după mici prelucrări, le-am tipărit. La fel si numerele pentru hexagoane. Numerele și marginile nu au ieșit asa grozav. Nu am mai tipărit carți cu resurse și de dezvoltare pentru că nu cred că e necesar(nu am pățit niciodată să rămân fără vre-un tip de carte). Dacă o să trebuiască am să le tipăresc și am să bag cărțile in sleeves, ca să nu se dea seama care sunt originalele și care sunt tipărite.
Piesele de joc(orașe drumuri și așezări) încă nu știu cum să le fac. Din păcate nu am cauciuc siliconic și rășină epoxidică, pentru că faceam o matrită și rezolvat toate problemele. Probabil că am să vopsesc câteva căsuțe de Monopoly sau am să folosesc piese lego, asta rămâne de văzut.
Am făcut și un set de event cards(preluate de pe boardgamegheek, aranjate puțin în GIMP și printate pe coala fotografică), însă nu au avut succes, preferându-se zarul. Poate că am să le folosesc doar pe post de evenimente, rămâne de văzut. Și acum câteva poze. Scuzați calitatea, aparatul foto e defect, numai telefonul era la îndemână. Știu ca nu am așezat bine marginile, am vrut doar să testez îmbinările și oricum nu aveam disponibilă o masă destul de mare să pun tot jocul. Vă puteți da seama care sunt piesele făcute de mine?
home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Th_Photo0119
Comparație între grâu...
home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Th_Photo0120
Argilă...
home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Th_Photo0121
Pădure și margine...
home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Th_Photo0118
Pășune...
home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Th_Photo0117
Costuri de construcție...
home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Th_Photo0123
Jetoane cu numerele...
home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Th_Photo0124
Event cards(cutia e realizată cu un program găsit pe BGG)...
home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Th_Photo0125 home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Th_Photo0127
Și toate piesele în cutie. Jetoanele cu numerele le-am pus într-un recipient pentru filme foto, funcționează foarte bine pentru a menține cutia căt de căt ordonată)
home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Th_Photo0129
Urmează piesele efective de joc. Aștept sugestii legate de posibile materiale pentru ele! Toate cele bune!
tyco
tyco
Game Master of the month
Game Master of the month

Mesaje : 557
Data de inscriere : 23/11/2012
Varsta : 35
Localizare : In lumea mea

http://www.arrailclub.uv.ro

Sus In jos

home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Empty Re: home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion

Mesaj  Daquinus Vin 23 Noi 2012, 15:39

O frumoasa realizare si cu mult mai mare valoare decat originalul. Munca si satisfactia unui lucru bine facut nu isi au egal. Felicitari.
Sper ca cat de curand in viitor sa il putem testa.

Cu simpatie si respect, Cosmin


Ultima editare efectuata de catre Daquinus in Vin 23 Noi 2012, 23:20, editata de 1 ori
Daquinus
Daquinus
Admin

Mesaje : 1053
Data de inscriere : 24/10/2012
Varsta : 51
Localizare : Arad

http://boardgamesarad.blogspot.ro/

Sus In jos

home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Empty Re: home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion

Mesaj  daniel M Vin 23 Noi 2012, 21:52

Felicitari pentru munca depusa dar mai ales pentru produsul final!
daniel M
daniel M
Master of the Games

Mesaje : 726
Data de inscriere : 23/11/2012
Localizare : Arad

Sus In jos

home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion Empty Re: home-made Settlers of Catan 5-6 player expansion

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum